středa 11. května 2016

PECR – moderní hotel s luxusním panorama wellness

PECR, apartmánový hotel, se nachází v samém centru lyžařského střediska Pec pod Sněžkou a patří mezi nejmodernější hotely s wellness v Krkonoších. Hotel se pyšní zejména svou originální architekturou, za níž byl v roce 2015 oceněn prvním místem v prestižní soutěži Best of Reality, a luxusním panorama wellness, které nemá v Peci pod Sněžkou obdoby.


Náš hotel v Peci pod Sněžkou disponuje jedním z nejmodernějších wellness & spa centrem v České republice, které se rozprostírá na více 450 a nabízí například pět saun, ochlazovací bazén, tři vířivky, masáže a spoustu dalších aktivit, mezi nimiž nesmíme opomenout privátní wellness s absolutním soukromím a ničím nerušenou relaxací. Panorama wellness, zasazené přímo na střeše hotelu, vám pak zajistí nádherný výhled na celé město. PECR zkrátka nabízí nejlepší wellness v Peci pod Sněžkou!


Díky plně vybaveným apartmánů je PECR perfektním místem pro ubytování v Peci pod Sněžkou. Hotel disponuje celkem 33 apartmány a třemi dvoulůžkovými pokoji. Všechny apartmány mají dvě obytné místnosti (ložnice se dvěma lůžky) obývací místnost s kuchyňkou a jídelním stolem se dvěma dalšími lůžky. Z toho důvodu se hodí pro ubytování jednotlivců, párů, ale i v případě rodinné dovolené v Krkonoších. Ve výbavě nechybí spotřebiče jako lednička, myčka, mikrovlnka, trouba, luxusní koupelna s vanou i sprchovým koutem, WIFI či LCD televize.



Pokud se chystáte na dovolenou v Peci pod Sněžkou, můžete využít také celé řady akčních nabídek, které náš hotel pravidelně obměňuje. Naleznete zde nejrůznější wellness pobyty v Peci pod Sněžkou, tématické balíčky nebo dovolené pro rodiny s dětmi, a to vždy se slevou.

sobota 7. května 2016

Rivotril, Riváč, Riváček

Dobře, nestihl jsem tenhle článek napsat v době, kdy jsem sliboval. Ale tak alespoň se zpožděním.
Jak praví název, bude o prášku jménem Rivotril, který je lékem na úzkost.

Poprvé jsem se s ním setkal nejspíš v době své třetí hospitalizace. Ani nevím proč jsem jej dostával, neměl jsem pocit, že bych měl úzkost, ale i jiní kamarádi mi říkali, že tenhle prášek často psychiatři předepisují jako na běžícím pásu. Nejspíš je věhlasný. Alespoň někteří lidé závislí na drogách o něm slyšeli a dokonce se mi stalo, že někdo takový o něj žebral.
Během poloviny třetí hospitalizace jsem se domluvil s lékařem, že jelikož pravidelně úzkosti nemám, budu tenhle prášek užívat dále pouze podle potřeby. Ten víkend jsem zrovna jel na propustku domů. Když jsem se vrátil z propustky, měl jsem však tento lék předepsán a hádal jsem se sestrou, která hrozila, že pokud si ho nevezmu, zapíše mi to do karty jako odmítání léků. Nakonec jsem si ho vzal, ale byl jsem naštvaný, protože jsem věděl, že tenhle lék je návykový.
Po skončení třetí hospitalizace jsem měl tento lék předepsaný jen podle potřeby. Užívat jsem jej začal až po roce, když nastoupilo první období silných podzimních úzkostí. Jak jsem psal minulý týden, byl jsem hospitalizován ještě jednou kvůli změně léků. Tenkrát to vypadalo, že přístup k Rivotrilu nadále mít nebudu. Ošetřující psychiatr mi ho nenapsal kvůli jeho návykovosti. Ale psychiatrička, ke které chodím na pravidelné kontroly mi ho předepíše, když mi dochází. Neberu ho pravidelně, nedám si ho třeba několik měsíců. Ale jsou chvíle, kdy jsem rád, že ho mám. Čas od času mě navštíví nesnesitelná úzkost a je příjemné, když ten nevydržitelný stav poleví.

A teď k tomu, o čem jsem chtěl psát původně, když jsem si do konceptů uložil nadpis tohoto příspěvku. Chtěl jsem se s vámi podělit o své dřívější nezodpovědné chování spojené s Rivotrilem.
1) Předávkování: Jedno odpoledne a následný večer před několika lety jsem měl příšernou a nepopsatelnou úzkost. Přemýšlel jsem, že si zavolám sanitku. Ale nemohl jsem se odhodlat. Měl jsem v sobě dva Rivotrily s půlhodinovým rozestupem.Věděl jsem, že kdysi mi bez důvodu dávali na psychiatrii tři denně, tak jsem čekal ještě další půl hodiny než si vezmu třetí. Úzkost nepomíjela, ba se stupňovala. Když jsem si chtěl nasypat třetí Rivotril do dlaně, vypadlo mi jich zhruba 5-7. Bez váhání jsem si je dal všechny do pusy a spolkl. Lehl jsem si a čekal jsem, co se bude dít. Byl to zvláštní stav, jako bych najednou byl někde hodně daleko. Věděl jsem dobře, kde jsem. Ale vše bylo velmi odosobněné. Necítil jsem únavu, spíše klid. Nebylo mi dobře, ale ani ne příliš špatně. Vnímal jsem úzkost pouze jako nějaký tlak, který se vzdaloval společně s realitou. Nevím, jak dlouho jsem ležel. Ale myslím, že jsem se ten den ještě poté dokonce učil. Bylo to, jako si chvíli poležet ve zvláštní hibernaci. Podobný scénář se opakoval tuším ještě o rok později při dalším období úzkostí.
2) Kombinování s alkoholem: Pití alkoholu na prášky je kapitola sama pro sebe. A nebudu ani popisovat to, když jsem přišel z hospody a vzal si lék na úzkost nebo na spaní, protože mi v tu chvíli nedošlo, že jsem vlastně pil. Budu zde psát o záměrném kombinování alkoholu a léku na úzkost. Nejspíš jste také slyšeli, že nějaká celebrita s tímto měla problém. Kdysi jsem si říkal, proč se někdo chová takhle hloupě. Ale až ve chvíli, kdy jsem to sám udělal, jsem je svým způsobem chápal. Následujícími větami nechci nikoho nabádat, aby léky na úzkost s alkoholem kombinoval. Je to velmi rizikové a já sám to z tohoto důvodu dále nepraktikuji. To samé platí o braní vyšší než předepsané dávky. V jednom z období nesnesitelných úzkostí mi už ani prášky na úzkost nějak nezabírali. Vypozoroval jsem, že jejich účinek je vyšší, když jsem si je omylem vzal po alkoholu. Jednou, kdy jsem to už nemohl vydržet, jsem se po prášku vydal s kamarádem do pivovaru. Objednal jsem si tonik s vodkou a kopnul to do sebe. Cestou domů jsem šel sice vrávoravým krokem, ale najednou mi bylo alespoň dobře. Přidal jsem si velmi lehký, jako motýl. Byl to jeden z největších pocitů klidu, který jsem zažil. Ale jak jsem řekl, takovéhle chování velmi poškozuje játra a to za to opravdu nestojí.

A ještě něco na závěr. Jen tak pro případ, pokud by tento článek někdy našel potenciální sebevrah. Pokud chcete pomocí léků spáchat sebevraždu, najděte si raději psychiatrickou pomoc. Sebevražedné myšlenky mohou být pouze akutní a krátkodobý stav. Každý druh sebevraždy se dá přežít, můj kamarád spolykal 300 dvojkových Rivotrilů a žije. A nemusíte mít zrovna to štěstí, že váš pokus nebude mít na vašem těle žádné následky.

Část mé duše

Kdysi jsem měl teorii, na kterou v posledních dnech vzpomínám a beru ji za pravdivou. Ta teorie byla o tom, že dovedeme část sebe sama zálohovat mimo nás. Stejně jako dokumenty z počítače. Místo, kde začala má psychóza nese tyto dokumenty. Je to, jako by se má duše ve chvíli, kdy psychóza začala, roztrhla minimálně na dvě části. A jedna část neustále zůstává na tomto místě. Neustále se doplňuje, aby se se část vrátila do mého těla, ve chvíli, kdy sem přijdu za západu slunce.

Před dvěma dny jsem měl silnou migrénu. Přemohl jsem lenost a vydal jsem se právě na tohle místo. Když jsem vycházel, říkal jsem si, zda si vzít cigarety. Neměl jsem chuť, ale věděl jsem, že chuť na cigaretu přijde s nějakou silnou myšlenkou. Na zapálení si došlo ve chvíli, kdy jsem se usadil vedle pole. Úplně vpravo zapadlo slunce, blíže ke mě byl strom, který byl pro mě vždy mýtický, stojí naprosto osamocen uprostřed louky. Přímo přede mnou se tyčil kopec, ke kterému se už v mém útlém věku vázaly mé sny a touha najít něco tajuplného. Nalevo se zase nacházel sloup, na kterém jsem poprvé uslyšel hlasy. A úplně vlevo vesnice ze které pochází někdo pro mě velmi důležitý.

Seděl jsem tedy, zapálil jsem si a vítr si pohrával s vlasy, které jsem měl před obličejem. Vánek hladil mou tvář a do uší mi začaly zalézat všechny vzpomínky, které jsou spojené s tímto místem a přežívají tu, i když z mé hlavy je pomalu odnáší čas. Celá krajina byla zalita nazlátlým podvečerním světlem.
Minulost byla náhle tak živá, že tvořila v mé mysli velmi intenzivní obrazy. Řekl jsem si, že nikdy nesmím zapomenout. A hlavně, že nikdy nesmím naprosto pohřbít svůj největší životní sen. Ať se to zdá jakkoliv nemožné nebo jakkoliv mě někdo přesvědčuje, že je čas posunout se dál. Alespoň v latentní formě musí v mém podvědomí tenhle sen být. Nikdy nechci ztratit romantismus dospívání. Mám pocit, že tvoří mou osobnost z velmi velké části. A kdybych ho ztratil navždy, byl bych náhle prázdný a nejspíš i nešťastný. Ať některé city bolí sebevíc, pokud je umíme vzít za správný konec, tvoří zároveň něco, co tuhle bolest potlačuje.

neděle 1. května 2016

Zkušenost s psychiatrickými léky

Protože tenhle blog čte několik lidí, kteří jsou nebo se hodlají stát psychiatry, myslím, že by je následující článek mohl trochu zajímat. Také by mohl zaujmout někoho, kdo sám užívá psychiatrické léky. Pro druhou skupinu lidí však musím zdůraznit jednu věc. To, že na mě nějak tyto léky zabírají, neznamená, že na vás budou mít stejný účinek. Nebo naopak, pokud měl nějaký lék u mě nežádoucí účinky, neznamená to, že vám bude činit obtíže. Tenhle článek je čistě pro zajímavost, jeho účelem není tvrdit, že některý lék je lepší než jiný.

Začátky - Mezi první a druhou atakou
Už si bohužel nepamatuji, jaké léky mi podávali během první ataky. Ale to s jakou kombinací mě propustili domů si pamatuji velmi dobře. Abilify a Seroquel.
Moje zkušenost s touto kombinací je velmi negativní. O lécích jsem věděl následující. Abilify má nabuzovat. Proto jsem ho také měl brát ráno. A Seroquel je naopak lék tlumící. Ten jsem bral před spaním. Nabuzující vlastnosti Abilify jsem však žádné nepostřehl. Při této kombinaci jsem spal i 14 hodin denně. Ve škole jsem pravidelně spal na lavici a když jsem se doploužil domů, ulehl jsem znovu. Bylo to koncem školního roku ještě na střední škole a i přes tuhle silnou únavu se mi podařilo ročník nějak dokončit. Kromě únavy jsem však ještě zaregistroval občasné křeče v končetinách. Dalším vedlejším účinkem bylo, že jsem při chůzi nemohl pořádně hýbat pažemi. Takže při chůzi jsem vypadal jako robot. V té době jsem dojížděl na kontroly do bývalého okresního města. Neustále jsem si stěžoval psychiatričce, že jsem natolik unavený, že nejsem schopný nic dělat. Ona mi na to jen stroze řekla, že v příbalovém letáku píšou, že Abilify má nabuzovat, takže bych neměl být unavený a to bylo vše. Jednoho dne mi došla trpělivost. Řekl jsem jí, že nebudu brát léky, po kterých nejsem schopný normálně žít. Na to odpověděla: "Na shledanou a hodně štěstí." Nějakou dobu trvalo než se léky úplně dostaly z mého organismu. Ale poté únava přešla, křeče vymizeli a při chůzi jsem byl zase schopný hýbat pažemi. Lidé mi říkali, že vypadám zase v pořádku. Zdálo se, že vše se vrátilo do starých kolejí. Vydrželo to zhruba tři čtvrtě roku. Poté přišla ataka číslo dvě.

Druhá ataka - Během hospitalizace
Když mě během noci přivezli rodiče naprosto dezorientovaného na psychiatrii, dostal jsem na výběr jít domů nebo si vzít prášek. Vzal jsem si neznámý bílý prášek a ulehl jsem. Probudil jsem se s výpadkem paměti jednoho dne na jedné velké české psychiatrii.
(Poznámka: Snažil jsem se dopátrat co to bylo za prášek a podle zkušeností jiných kamarádů s medikací to byl pravděpodobně Haloperidol.)
Na příjmovém oddělení mi podávali léky starší generace. Bohužel si opět nepamatuji jaké. Hodně jsem spal. Před usnutím jsem měl zvláštní halucinogenní sny a obtížně popsatelné tělové pocity).
Když jsem byl více stabilizovaný, přesunuli mě na mírnější oddělení. Léky starší generace jsou velmi účinné na akutní stavy, ale zároveň mají spoustu vedlejších účinků. Po nějaké době přišla chvíle, kdy mi měly být tyto léky vysazeny. Tuším, že mi lékař říkal, že jsou silně návykové a bude je muset vysadit postupně. Zhruba 8 dní po vysazení jsem uprostřed noci trpěl. Vzbudil jsem se vždy o půl čtvrté ráno a byl jsem vzhůru až do budíčku, který je po šesté. Cítil jsem silné napětí a myslel jsem pouze na sebevraždu. Věděl jsem, že nechci spáchat sebevraždu, ale ty myšlenky se nadaly ovládat. Vysvětloval jsem si to tím, že to je v důsledku abstinenčních příznaků. Naštěstí tyhle stavy odezněly.

(Poznámka: Po druhé atace jsem začal docházet k jiné psychiatričce kvůli negativní zkušenosti s tou první.)

Poznámka číslo 2: Při psaní další části tohoto článku jsem si ještě vzpomněl, že během druhé hospitalizace jsem dostával Zyprexu, po které jsem měl velmi silné chutě k jídlu. Přibral jsem asi 5 nebo 6 kilogramů, ale než jsem šel domů, vysadili mi ji.

Mezi druhou a třetí atakou
Když jsem se vracel po druhé atace domů, řekl mě psychiatr, že bych léky měl brát dva roky a poté by to už možná šlo bez léků. Propouštěli pouze s jedním lékem. Jmenuje se Invega. Je to jediný lék, se kterým mám dobrou zkušenost. Je to lék, který adekvátně zabírá na mou psychiku a přitom mám po něm minimum vedlejších příznaků. Můžu vám říct přesnou dávku, kterou jsem tehdy měl. 6 mg.
V té době jsem však ještě měl odpor k lékům a snažil jsem si dávku sám snižovat. Bral jsem ho tedy obden. (Což byl zcestný nápad, neznamenalo to, že by to bylo jako brát každý den 3 mg.) Poté, co mi dávka byla oficiálně snížena na 3 mg, bral jsem ho pravidelně. Byl jsem celkem stabilizovaný až na občasné sledování symbolů. Měl jsem spoustu energie, ale nebyl jsem v hypomanii. Při studiu jsem si přivydělával v tiskárně, ale náplň práce byla velmi podobná, jako kdybych pracoval ve fabrice. Mimo ruční práce jsem si postál nějakou tu dobu i u pásu. Zdálo se mi, že přichází nové zlaté časy. Vrátil se mi můj elán a byl jsem velmi aktivní. Teď nakousnu něco, čemu budu časem věnovat celý článek. Několikrát v životě jsem kouřil marihuanu. A to i po tom, co jsem měl diagnostikovanou psychózu. Nebál jsem se, že by to vyvolalo další ataku, protože jsem měl do té doby dobrou zkušenost. Jenže, pak najednou marihuana k atace vedla. Naděje na zlaté časy v háji. Studium na vysoké přerušeno. Nízká dávka léků nahrazena mnohem vyšší dávkou léků. Přišla závislost na nikotinu, úzkosti, přibral jsem dvacet kilo po lécích. Marihuana, která dávala příjemné transcendentní stavy najednou vzala mnohem víc než mi kdy dala.

Třetí ataka až poslední změna léků
Znovu si pořádně nepamatuji všechny léky. Vím, že jsem v průběhu hospitalizace dostával Haloperidol. Spousta lidí s ním má problém, ale nepřišlo mi, že by nějak zvlášť škodil. Hlavním lékem tohoto období byly různé léku s obsahem Olanzapinu. Vzpomínám si také na to, že jsem dostával prášek na úzkost Rivotril, o kterém bude dnes nejspíš ještě krátký samostatný příspěvek. Domů jsem pak odcházel s 30 mg Zyprexy. Po Zyprexe jsem začal postupně přibírat. Přibral jsem ve výsledku okolo 20 kilogramů. (Alespoň, že má výchozí váha byla poměrně nízká.) Čím déle jsem Zyprexu bral, tím více jsem byl ospalý. K ospalosti časem přibyly i deprese. Na podzim jsem se vrátil na vysokou, ale kvůli lékům jsem nebyl schopný téměř fungovat. Vedl jsem dialog s mou psychiatričkou. Nebránila se změně léků, ale chtěla,abych se v tom případě nechal hospitalizovat. Když se semestr blížil ke konci, svěřil jsem se jí, že deprese se dostaly na takovou úroveň, že začínám mít sebevražedné myšlenky kvůli tomu, že nejsem schopný podávat výkon a většinu času prospím. Zavolala na místní psychiatrické oddělení, jestli mají volné místo. Měl jsem tam nastoupit za dva dny. Šel jsem se naposledy opít s kamarády, protože jsem věděl, že se teď dlouho nenapiju alkoholu. Do školy jsem ten týden nejel. Ale studium jsem nepřerušil, povinnou docházku jsem měl splněnou. Volal jsem si se spolubydlícím, který mi sbalil všechny učebnice, které předal mému kamarádovi, který mi je zavezl do nemocnice. Učil jsem se na zkoušky a lékaři zkoušeli všemožné kombinace léků. Málem jsem ten semestr vyletěl ze školy, ale nakonec jsem s odřenýma ušima postoupil do dalšího semestru. Zyprexa byla nahrazena Zolafrenem, v kterém je také Olanzapin. Snažil jsem se vést dialog s lékařem o možnostech léčby. Domluvili jsme se, že když mi v minulosti vyhovovala Invega, tak mi ji znovu nasadí. Přidal ještě Abilify. Po něm jsem měl velmi silné migrény. To mi nakonec vysadili. Doktor mi na vizitě řekl toto. "Bavili jsme se s panem primářem a on nevěří, že by jste Abilify doma skutečně bral, když už jste si ho jednou vysadil sám. Proto bude lepší, když vám ho vysadíme oficiálně." Domů jsme tedy odešel s kombinací 5 mg Zolafrenu a 6 mg Invegy. Vyškemral jsem si ještě u psychiatričky prášek na spaní (Stilnox) a prášek na úzkost (Rivotril). Prášek na úzkost a na spaní beru jen výjimečně, když je potřeba. To znamená, že téměř vůbec. Kombinaci Invega ráno a Zolafren večer beru doteď, to je zhruba dva a půl roku.
Na závěr bych chtěl říct, že léky budu muset nejspíš užívat až do smrti. Doufám však, že v budoucnu bude snížena dávka Zolafrenu, jsem po něm stále ospalý a nedaří se mi pořádně zhubnout. (Ale už je to alespoň únosné.) Doufal jsem, že ho časem dokonce lékařka vysadí. V horizontu 15 až 20 let bych chtěl brát pouze 3 mg jako kdysi. Jiný psychiatr však namítl, že taková dávka léků byla příliš nízká a vedla by k atace i bez požití marihuany. Jsem však optimista a doufám, že mám i nadhled. Dobře vím, že teď není vhodná doba léky snižovat. A snížení léků musí u mě předcházet změna životního stylu, která by vedla k vyšší psychické stabilitě. Vyrostl jsem snad z toho, že jsem chtěl něco za každou cenu. A psychická stabilita by měla mít u racionálně uvažujícího člověka přednost před nějakým tím kilem navíc.

Nové krabičky cigaret

Možná jste zaslechli, že možná budou dle zákona změněny krabičky cigaret. Mají na nich být fotky následků kouření. Nejspíš by jste řekli, že to stejně neodradí nikoho kouřit. Ale kvůli této možné změně vážně uvažuji, že přejdu na elektronickou cigaretu. Proč?
Jak jsem psal v některých příspěvcích, jsem hypochondr. A vzhledem k tomu, že jsem měl silné paniky úzkosti ohledně svého zdraví právě kvůli tomu, že kouřím nechci vídat každý den tyto fotografie. Věřím tomu, že strach z nemoci vede k vyšší pravděpodobnosti, že skutečně onemocníte.
O elektronické cigaretě už stejně delší dobu uvažuji. Táta mě neustále odrazuje, ale znám případy, kdy známí skutečně přešli na elektroniku a už více než rok neměli ani jednu klasickou cigaretu. Samozřejmě, že znám i opačné případy, kdy kamarád ve výsledku kouří stejný počet klasických cigaret jako dřív a k tomu ještě elektronickou. To je důvod, proč jsem si elektroniku zatím nepořídil.
Jsem rád, že můj strach z nemocí je poslední dobou velmi nízký a nechci do toho spadnout znovu. Předpokládám, že u každodenního vídání fotografií na krabičkách by tu to riziko bylo.