středa 28. srpna 2019

Oženit se?

Poslední dobou píšu hlavně o tom, jak mi je špatně. Proto jsem se rozhodl proložit tenhle blog i nějakou veselejší vsuvkou. Zde je tedy úvaha, která mě napadla už před lety a čas od času si na ni vzpomenu.

Jak ví mí pravidelní čtenáři, tak nějak se snažím najít vztah. A pro tento účel hledám výlučně jen muže. Někdy mám sice tak trochu bi pocit, ale to je pouze chvilkový pocit. Zamilovávám se výhradně do mužů.
Přesto myšlenku, že se jednoho dne ožením s ženou zas tak úplně nezavrhuji. Má to však jedno specifikum.

Na stáří
Až vyrostu, plánuji být aktivní důchodce. A taky se trochu bojím samoty. Domnívám se, že ve vyšším věku ve vztazích už nejde tolik o sex. Proto občas říkám, že až budu starý dědek, tak jestli budu sám, tak se ožením s nějakou vitální babkou. Proč? Abych měl s kým hrát karty a jezdit na výlety.
Někdy se samoty nebojím. Ale jindy je to opravdový strašák. Naštěstí se jí dá zbavit i ve vyšším věku.

                                          Zdroj: https://www.emasscraft.org

neděle 25. srpna 2019

Jaký má vliv deprese na mou práci?

Je mi o něco lépe. A se zapojením vůle jsem se donutil napsat tenhle článek.
Deprese nastoupila čtvrtek 15. srpna. Mám tedy již za sebou celý pracovní týden v tomhle stavu. Tahle epizoda může jako obvykle trvat dlouhé týdny nebo i měsíce. A v následujících týdnech mám  v plánu akce, o které bych přišel, kdybych byl na neschopence. Proto budu chodit do práce i v tomhle stavu. Jsem stále schopný pracovat, ale je to prostě horší. Podívejme se tedy na to, jak se změnila má funkčnost.

Úsudek ohledně správnosti postupu
V práci jsem už přes rok. Za tu dobu jsem se naučil, jaký postup je pro řešení daných úkolů nejvhodnější. Nasál jsem prostředí a jsem schopný vycítit i nepatrné nuance a volit tedy správné úkony v rámci daného úkolu nebo například slovní kličky v mailech.
A jak nastoupila deprese, tohle je tak trochu pryč. Nejsem schopný rozhodnout se, jaký postup je správný. Můj úsudek, jako by byl zamlžený. Nechávám si tedy čas na rozmyšlenou a odkládám dané věci o hodiny, někdy i o den. Celou dobu přemýšlím a nakonec zvolím to, co mi přijde nejméně násilné. Ale když jsem byl v dobrém stavu, stačily mi minuty a věděl jsem co a jak.

                                          Zdroj:https://www.telegraph.co.uk

Nechuť vystavovat se stresujícím situacím
Vzít telefon, napsat e-mail s dotazem a podobně je náhle mnohem více stresující. Sice se často donutím danou věc udělat hned, ale počáteční odpor, který musím překonat je prostě vyšší.
A cokoliv, co by se mohlo pokazit mě straší ještě doma. Často se uprostřed noci vzbudím a napadne mě nějaký katastrofický scénář, co by mohl u nějakého úkolu nastat.

Vysílenost a příchod problémů
Část tohohle týdne jsem byl v rámci mého oddělení sám. Úkolů bylo dost. S dlouhými pauzami jsem se postupně pustil do všeho a u několika věcí jsem pokročil. Připadal jsem si však velmi zničený.
V době, kdy se vrátila má kolegyně, se dořešovala jedna věc a ona se přihlásila, že to zařídí.
Je sporné, jestli udělala nějakou chybu, každopádně přišel šéf a dost ji vynadal. Celou situaci jsem zpětně podrobně kontroloval a nejsem si jistý, zda výtka ze strany šéfa byla oprávněná. Celý úkol byl od začátku odsouzen k tomu, že bude přinášet notnou dávku problémů. Já bych navíc nejspíš postupoval stejně, jak to udělala má kolegyně.
Na tento úkol navazuje další, který si vzala na starosti a já mám trochu strach. To, že má kolegyně není bystrá, to je velmi silný eufemismus. Každopádně však nejsem schopný daný úkol v současném stavu řešit. Zaprvé mám dost rozpracovaných úkolů a za druhé mám při představě tohoto úkolu dost silnou úzkost.

Přesto si myslím, že na to, v jakém stavu jsem, ještě dovedu v rámci pracovního života fungovat celkem dobře. Tyhle stavy prostě má nemoc obnáší a s tím už nic neudělám.


neděle 18. srpna 2019

Nechuť psát - 75% léta 2019

Jak jste si všimli, dlouho jsem nepsal. Netýká se to bohužel jen tohoto blogu, ale nevěnuji se ani próze, takže můj sen stát se spisovatelem je teď značně daleko.

Proč?
Co se psaní týče, jsem vyhořelý. Žíla byla před nějakou dobou vytěžena a na další jsem zatím nenarazil. Pokusím se však rozdmýchat tento skoro vyhaslý oheň. V tomto příspěvku se tedy mrkněme na to, jak pokračoval můj život od té doby, co jsem se odmlčel.

Špatné stavy
Jak jsem psal minule, nebylo mi nejlépe. V dalších týdnech se ještě hypochondrie vracela. A vtíravé vzpomínky mám sem tam dodnes. Sociální fobie se ozve jen občas, někdy však celkem silně.
Minulý týden jsem měl pocit, že mi začíná nabíhat depresivní epizoda. Ten den, kdy to bylo nejvíc kritické, jsem to nějak rozchodil při práci, ale ty náběhy se mi vrací. Zrovna teď se taky necítím úplně ok.

                                          Zdroj: https://www.thrivetalk.com

Kde je teď zlatá žíla?
Abych nemluvil jen negativně... Jsou tu naštěstí věci, které mají zrovna svou zlatou žílu. Jedná se zejména o čtení. Jsem rád, že se literatuře věnuji i z té druhé strany. Sice aktuálně nemám sílu psát, ale mám zatraceně velkou sílu číst! Odškrtávám jednu položku ze seznamu za druhou a mám z toho dobrý pocit.
Dá se to vlastně říct i o cizích jazycích. V jazyce, který mě bavil nejméně a kde se mi nedařilo, jsem si vymyslel nový styl studia a náhle jsem schopný věnovat se mu mnohem více a pozoruji na sobě nějaké pokroky.

Sociální období
Co se týče kontaktu s druhými lidmi, je toho celkem dost. Čajové dýchánky (doslova), výlety, hospody a podobně.