středa 26. února 2020

Finance

Důchod
Dopadlo to! Důchod mi zůstal stejně vysoký. Minulý pátek jsem si tedy náležitě oddechl. Stejně jako spousta dalších lidí s psychózou, jsem na invalidním důchodu závislý. 
Sice chodím do práce, ale vzhledem k tomu, že je to pouze půl úvazek, samotný pracovní výdělek mi nestačí. Navíc se důchody koncem minulého roku zvyšovaly a celkem jsem si tedy polepšil.

Práce
A ještě druhá dobrá zpráva ohledně mých financí. V práci jsem dostal nepatrně přidáno. Nedávno jsem počítal inflaci a s nově zvýšeným platem jsem si polepšil asi pouze o 300 Kč oproti době, kdy jsem nastupoval. (očištěno o inflaci) 
Takže není co závidět, stále nejsem bohatý člověk. Kdybych sečetl své veškeré příjmy, do průměrné mzdy bych měl opravdu velmi daleko. 

Výhled
Přesto se mi daří něco ušetřit. Jsem v tomhle dost paranoidní. Beru tohle období jako dobré období a bojím se, že nemusí trvat věčně. Odkládám tedy svou spotřebu a utrácím celkem málo. 
Například má nemoc se může vrátit, následkem čehož můžu přijít o zaměstnání a budu mít k dispozici jen invalidní důchod. A může se to stát v době, kdy se v důsledku důchodové krize důchody značně sníží. 


                                                   
                                  Zdroj: https://www.moneymunchkids.com/


Článek zakončeme finanční radou, kterou dávám každému. Ohledně zdravých financí je základní věcí mít dostatečnou finanční rezervu. A to minimálně sumu, která odpovídá třem vašim měsíčním příjmům. Na tuto rezervu se sahá pouze v případě, že už není jiná možnost. Je určena pro situace typu výpadek příjmu nebo porouchání NEZBYTNÉ věci - například lednice či pračky.

neděle 23. února 2020

Zdraví - Co jsem řešil s obvodním lékařem

Celý víkend neustále odkládám to, že napíšu tenhle článek. Konečně jsem se donutil a jsem tu, abych shrnul současné informace o mém životě. Zamýšlený článek jsem se nakonec rozhodl rozdělit a v tomto příspěvku se tedy budu věnovat pouze zdraví a návštěvě obvodního lékaře.

Zdraví

1. Hemeroidy
Jak už víte, měl jsem podezření na hemeroidy a plašil jsem ohledně toho, že je to rakovina. Rozhodl jsem se tedy jít k obvodnímu lékaři a svěřit se mu se všemi zdravotními problémy. I s těmi, které jsem ignoroval roky.
Při prohlídce lékař dva hemeroidy skutečně našel. Předepsal mi lék na křečové žíly, který se na tyto obtíže běžně užívá a domluvili jsme se, že i nadále budu užívat krém a čípky z lékárny.
Bolest při sezení začala postupně polevovat a dnes je první den, kdy jsem necítil žádnou bolest. Jak budou přípravky docházet, budu je vysazovat. Třeba to už půjde bez nich. Lék na křečové žíly budu užívat nejdéle a to ještě následující tři týdny.

2. Krevní testy
Aby se vyloučil můj strach, že jde o něco vážnějšího, dostal jsem žádanku na krevní testy. Testy však budou rozsáhlejší. Žádanka byla vyspaná s ohledem na padání vlasů a také mi zkontrolují játra, jelikož užívám léky. Na testech jsem byl tento pátek a zítra si zavolám ohledně výsledků. Buď sem nebo na facebook vám pak hodím info, zda je vše v pořádku.

3. Bolest zad
Záda mě bolí déle než tři roky. Sdělil jsem to tedy obvodnímu lékaři a dostal jsem poukaz k fyzioterapeutovi. V březnu jsem objednaný na prohlídku fyzioterapeutkou, která následně navrhne řešení.

4. Očkování
Také jsem se ptal na to, jestli se nějaké očkování přeočkovává v dospělosti. Prý jen tetanus a ten mám přeočkovaný relativně nedávno. Také jsem se ptal na očkování ohledně klíšťové encefalitidy. Měl jsem s sebou naštěstí dostatečnou hotovost, takže jsem hned dostal první dávku. Druhou dostanu na přelomu března a dubna, takže až začne rizikové období, budu už chráněný. Spousta lidí ohledně očkování plaší, i když je to často založeno na bludech a pseudoinformacích. Vedlejší účinky u mě byly nulové.

                                          Zdroj: https://www.nbcnews.com/

5. Vitamíny
Dostal jsem předpis na vitamín B12. V dohledné době budu chodit na injekce. To kvůli těm padajícím vlasům, třeba to pomůže.

A to je tedy v kostce shrnutí toho, co jsem nedávno řešil s obvodním lékařem. Cítím se celkem klidný a dodalo mi to dávku nové energie. 

středa 12. února 2020

Hemeroidy nebo rakovina? Šílený boj s hychondrií!

Předmluva: O věcech, o kterých budu mluvit se mi nehovoří lehce. Je to choulostivé téma a při psaní tohoto příspěvku se budu cítit maximálně trapně. Domnívám se ale, že o podobných věcech by se mělo hovořit. Jsem proti tabuizaci problémů obecně, to pak z nich činí pro lidi ještě větší problémy, když to přijde.


Upozornění: Tenhle článek bude velmi explicitní. Pokud jste slabší povahy, nečtěte ho.


Jak to začalo
V neděli druhého února se začalo nepohodlně sedět. Nejprve jsem si říkal, že jsem prostě jen "přesezený." Už to mě ale trochu vynervovalo. Říkal jsem si, že zbytečně panikařím a že to přejde do dvou dní a já si oddychnu. Jenže to nepřešlo. Naopak se to začalo zhoršovat a ze sezení se začalo stávat peklo. Neustálý pocit tlaku při sezení. Byl to spíš tlak než bolest.
Logicky mě napadlo, že půjde o hemeroidy. Ale už hned z kraje zde byl paralelní hlásek.

Hypochondrie v plném proudu
Co mi říkal můj hypochondrický hlásek? Že je to rakovina! Tak a teď přejdeme k té hodně trapné části článku. Ale chci to napsat... Chci podat pohled na mysl hypochondrika v jejím plném hnusu.
Nejenže mi hypochondrický hlásek našeptával, že to je rakovina. Hned mi začal vykreslovat dva šílené scénáře. Ten jeden, že skončím s vývodem. Ten druhý, že skončím inkontinentní. Dvě děsivé a představy, které se mi do mysli místy derou celých tech čtrnáct dní. A je to pro mě tak děsivá představa, že jsem hned začal pomýšlet na možnost sebevraždy, kdyby tento scénář nastal.
To je můj odvěký přístup. Již oddávna si říkám, že bych volil raději smrt než narušení tělesné integrity. V tomto článku nechci nabádat nikoho, koho postihlo nějaké neštěstí ke stejným myšlenkám, jaké mám já. Ale jak jsem říkal, tohle bude autentické. Vlastně neautentičtější článek, co jsem zatím napsal.

Jak týden pokračoval
Psychiatrička mi kdysi radila, abych v případeh záchvatu hypochondrie užívat pravidelně léky na úkost. Během pracovního týdne jsem tedy byl na cca 3 rivotrilech denně, případně jsem si vzal chloprothixen.
Děsil jsem se návštěvy lékaře. Nechtěl jsem řešit tak choulostivé téma. Jelikož jsem ale nedovedl o věci vůbec nemluvit, radil jsem se s několika blízkými lidmi.
Cca ve čtvrtek se ve mě něco zlomilo a rozhodl jsem se, že v pátek zajdu k lékaři. Večer jsem však zjistil, že zrovna tento pátek má můj obvoďák v Malém městě dovolenou. Na další pátek mám zase jiné plány.
Nějak jsem se však uklidnil a bylo mi psychicky zase dobře. V sobotu jsem poslal tátu do lékárny pro čípky. Přinesl dubovou kůru a krém. Měl jsem zrpvu pocit, že krém funguje, ale ne. Stále jsem však zůstával celkem v klidu.
K lékaři stejně potřebuji jít a časem k němu půjdu. Říkal jsem si, že se do té doby vše zlepší a třeba se vyhnu nepříjemnému vyšetření.

Začátek tohoto týdne
Nelepšilo se to. A kamarád mi doporučil čípky, že mast je k ničemu. Čípky jsem si koupil cestou z práce. Zprvu z nich byl divný pocit, jako že to vše celkem horší. Pak ale bolest na chvíli ustoupila.
Myslel jsem, že to je ono. Konec problémů. Když jsem si dnes odpoledne 11.2. po šlofíku sedl k počítaři a bolest se vrátila v plné síle, začal jsem panikařit. Otevřel si stránky o rakovině, kde psali, že případně to většinou končí dobře. Přesto jsem však propadl v další silný záchvat hypochondrie.
Zrovna jsem byl na cestě do města, nechtělo se mi rušit rezervaci v restauraci a volat kamarádům, že tnepřijdu. Před restaurací jsem to už nemohl vydržet a vytáhli z batohu rivotril a jeden si dal.
Začal jsem kalkulovat. Napadla mě i možnost návtěvy krizového centra.
Běheme večeře najel rivotril a já se uklidnil, přesto mě ale napadlo napsat šéfovi a požádat ho o neplacené volno ve středu a čtvrtek s tím, že bych jel domů a ihned navštívil obvoďáka a případně psychiatra.

Dnešní ráno
Probudil jsem se v lepším psychickém stavu. Když teď cítím u počítače, tlak necítím, ale to je tím, že jsem si při spaní odpočinul od sezení. Šéf mi napsal, ať si případně vezmu dovolenou. Tím podpořil mou antipatii k němu, která v poslední době i tak narostla kvůli jeho neprofesionálnímu chování. Dovolené mám kvůli lékařům velmi málo a kdybych si ji zval teď, tak se v létě nikam nepodívám.
Jelikož mi je lépe, zajdu k obvoďákovi patrně v pátek. Když půjdu brzy, snad to nenaruší mé plány.
Dnes tedy nejspíš půjdu normálně do práce.
Mimochodem, našel jsem si psychologa a shodou okolností jdu k němu za chvíli, tak snad mi pomůže.

sobota 8. února 2020

Úzkost svatby minulé

Celkem nedávno se ženil další z kamarádů. A to s sebou neslo dost silnou sociální úzkost. V tomto příspěvku si to celé zrekapitulujeme.

Odmítnutí
Původně jsem měl jít tomuto kamarádovi za svědka. To však představovalo takovou dávku stresu, že jsem to po důkladném zvážení odmítl. To mi radila i má psychiatrička. Vím, že je to blbé, ale nebylo to prostě v mých možnostech.

Prášky ne, pának ano
Prášek na úzkost jsem si vzal večer předem, i když jsem v tu chvíli ani moc úzkost neměl. Další den už jsem si ho ale vzít nemohl. Nechtěl jsem totiž míchat prášky a alkohol. A je jasné, že na svatbách se pije.
Ráno před kamarádovou svatbou však úzkost začala být velmi silná. Začal jsem si tedy mikrodávkovat alkohol. Každých patnáct minut jsem vypil pětinu panáka kořalky. Dostalo mě to do stavu, který byl alespoň nějak snesitelný.

                                    Zdroj: https://www.nbcphiladelphia.com/

Obřad a největší strach
Před obřadem se naše parta zašila do šatny na zdejším úřadě. Zdálo se, že víc lidí je poněkud nesvých. Pak přišel obřad a po něm část, které se vždy bojím nejvíc, gratulace.
Po minulé svatbě se můj strach znásobil. Došlo mi, že se nevěstě dává pusa na tvář. A já nejsem kontaktní typ a mám pocit, že vždy působím celkem komicky. Na minulé svatbě jsem myslel, že mi projde gratulace bez pusy. Ale zrovna to byla svatba, kde nevěstu dobře znám a ta mě slovně vyzvala, že jí přeci musím dát pusu.
Byl jsem tedy vynervovaný. Nakonec jsem pusu na tvář dal automaticky. Hned na to jsem odběhl. To že nevěsta nastavovala ještě druhou tvář mi došlo až pozdě. Jsem prostě kulturní telátko, ale to dělá hlavně ta úzkost.

Hostina a zábava
Po obřadu nervozita opadla. Pil jsem nemálo. Sociální fobie mizela s každou další rundou. Zvládl jsem například vtipné situace, jako když si mi ženichův bratr sedl na klín. Jediná trochu stresující situace byl kontakt s ženichovým bratránkem. Nějak jsme se bavili o tom, že se mi líbí oplácanější ženské a on to začal vykřikovat na celé kolo. Ale dobrý. Byl jsem opilý, za střízliva by mi bylo trapněji.

Závěr
Jak jsem psal, že nejsem ten typ, co by byl přirozený v dávání polibků na tvář. Tak když akce končila a loučil jsem se s nevěstou, automaticky jsem dal nevěstě pusu na obě tváře. Najednou to nebyl žádný problém.
Ale víte co, nemůžeme být neustále nalití, proto má sociální fobie možnost komplikovat nám život.

sobota 1. února 2020

Colton's Creek - Brtákle

Jak jsem psal už několikrát, v mém životě se často objevují vlastní koncepty či tradice. Nyní tedy přijde řeč na věc, kterou mám společnou s mými přáteli a která se dá už považovat za tradici.

V roce 2018 jsem se s nejlepšími přáteli domlouval, že zajdeme v sobotu někam na procházku. Jeden kamarád zmínil, že ještě někdy nešel přes místo, kterému říkejme například Brtákle. Nikdo z nás tam ještě nebyl. A to i přesto, že je od malého města opravdu kousek.
Vyrazili jsme tedy přes Brtákle a byla to povedená procházka. Devět měsíců na to jsme se rozhodli výlet si zopakovat. A dalších devět měsíců na to jsme náhodou šli stejný výlet. 
Jelikož to vždy vyšlo po devíti měsících, rozhodli jsme se z toho udělat tradici a opakovat to každého tři čtvrtě roku. Další Brtákle budou za čtyři měsíce a už teď se těším.

Některé věci jsou pro tenhle výlet typické. Alespoň to tak bylo na dvojce a trojce. Během cesty vzpomínáme, co jsme na jakém místě řešili. 
Minule ještě kamarád zmínil to, že jelikož chodíme vždy po devíti měsících, je to vždy takový kontrolní bod, jestli někdo z našich společných známých nezaložil rodinu.

To je tedy k Brtáklím. Je to sice drobnost, ale z takovéto tradice mám mnohem radši než například Vánoce.