pondělí 17. října 2016

Mad spotting - blázen od pohledu + Jak nevypadat jako blázen: 1.díl Obličej a únava

Dnes budu psát trochu kontroverzněji. A přidám zároveň pár rad. Jak název napovídá, tenhle článek bude o tom, zda je možné poznat, jestli má někdo psychózu dle jeho zevnějšku.
A abych to nenatahoval, řeknu svůj názor rovnou. Ano, věřím, že zevnějšek může odrážet nemocnou psychiku.

Samozřejmě, není to pravidlo, ne na každém je to znát. Ale potkal jsem spoustu lidí, kteří na první pohled působili odlišně od psychicky zdravé populace. Inspiraci k tomuto článku jsem získal před chvílí, kdy jsem prováděl rutinní obličejové cvičení, které ještě zmíním. Vzpomněl jsem si, jak někdo, kdo má sám psychózu komentoval mou fotku těmito slovy. "Ale nevypadáš, že by jsi měl psychózu." Tento článek jsem chtěl věnovat hlavně obličeji, ale asi se časem rozepíšu trochu komplexněji.

Obličej a únava

Obličej je na člověku to, co z jeho zevnějšku vnímáme nejvíce. A obličej někdy dovede popisovat náš niterný stav. Jsou lidé, kteří jsou k tomu více náchylní a jsou tací, kteří mají kamennou tvář. Zvýšená citlivost se týká i zdravých lidí. Na jedné mé učitelce je velmi poznat, kdy je ve stresu. Mezi jejím klidným a zátěžovým obdobím je takový rozdíl, že její obličej dokáže vypadat během dvou měsíců o 10 let jinak.
Jelikož atipsychotika způsobují silnou fyzickou únavu, není se čemu divit, že se tato únava odráží ve tváři. Mladý člověk začne v obličeji scházet a získává rysy typické pro starší věk. Nesoulad mezi jinak mladou vizáží a staršími rysy začne vypadat dost zvláštně, alespoň takto si z části vysvětluji zvláštní dojem, kterým občas tváře psychotiků působí.
Ale naštěstí se dá tomuto jevu bránit. Například zvolením vhodné kosmetiky. Ta se dá kombinovat s něčím, co mi přijde ještě účinnější. Tím jsou obličejová cvičení nazývané jako obličejová gymnastika nebo obličejová jóga. Pravidelně cvičím alespoň několik základních cviků denně a mám pocit, že na ten unavený výraz ve tváři to funguje. Nejzákladnější cvik je bubnovat prstovými lůžky postupně po celém obličeji. Tento cvik má za následek lepší prokrvení tváře. Obličejová jóga navíc nabízí způsob jak neinvazivně bojovat s vráskami. Dám vám sem nějaké odkazy, pokud by jste měli zájem cvičit.

Odkazy na obličejové cvičení:

1) http://omladnete.webnode.cz/ Tato stránka nabízí souhrn cviků na tváře, oči a hrdlo. Co mi zde chybí jsou cviky na čelo a některé cviky jsme z obrázků nepochopil. Ale na této stránce jsem v podstatě začínal.

2) https://www.youtube.com/watch?v=GsaDmMdOTN4&list=PLxnpiYy0CL8cV-o3KF_JSRsG_q3L93kuK&index=1 Obličejová cvičení v podání inženýra Škáby, které je v češtině. Co bych vytkl je esoterický nádech.

3) Face yoga method. Videa jsou v angličtině, ale cviky se nejspíš dají pochopit i tak. V podání Fumiko Takatsu, která se naplno zabývá tím, jak zpomalit stárnutí. Přidávám i její facebookovou stránku, kde dává kromě cvičení i jiné rady, jak si zachovat svěžet. Pro angličtináře, kteří hledají způsob jak relaxovat, Fumiko má na youtubovém kanálu i audio návod na meditaci. Mimo jiné vydala Fumiku i e-book, který je však placený.

zde odkaz na samotný kanál: https://www.youtube.com/user/faceyogamethod
ranní meditace: https://www.youtube.com/watch?v=HAXeUN9mf-8
večerní meditace: https://www.youtube.com/watch?v=rssrd4t3zU4
facebooková stránka: https://www.facebook.com/faceyogafumiko/?fref=ts

4) kniha: Obličejová cvičení pro krásu, svěžest a vitalitu
Tuto knihu bohužel nemůžu zrecenzovat, protože s ní nemám zkušenost. Pravděpodobně ji dostanu jako vánoční dárek od rodičů, jelikož se vždy ptají, co bych si přál. Kniha je prezentována jako jediná svého druhu na českém trhu. Jestli to je pravda si nejsem jistý, alespoň však o žádné jiné nevím. Dá se sehnat okolo 150 korun, což mi přijde jako rozumná cena.

A ještě jedna babská rada pro svěžejší vzhled. Ráno na lačno vypijte sklenici horké vody. Traduje se, že to mimo jiné dopomáhá k lepší pleti.

Jelikož by byl celkový článek delší než jsem čekal, rozdělím ho jako nějaké předešlé články na více dílů, v příštím díle bych se chtěl zabývat mimikou.

PS: Upřímně doufám, že na tento článek natrefí někdo, komu by mohl být užitečný.

neděle 16. října 2016

Odletět z hnízda?

Jo, čas jde neustále kupředu a kamarádi od nás se rozprchli do světa. A ti, kteří už mají pračku se vrací stále méně. A bylo mi řečeno asi tohle: "Jedno je však jisté, že pokaždé, když se vrátíme domů, Colton tady stále bude."

A teď se ptám sám sebe, opravdu?

Nejdřív racionálně.

1) Bydlení je drahé. Ale mě stačí něco menšího. Než našetřím, bylo by dobré bydlet u rodičů, nájem by ubíral finance, které by se dali použít na zakoupení vlastní garsonky. A brát si hypotéku, když vím, že nemoc se může vrátit se mi nějak vážně nechce.

2) Nemám vztah. A čistě pragmaticky, v tomto regionu je gayů málo a místní bisexuálové si hrají na nedobytnou pevnost. 
Jo, asi bych někoho chtěl a v tomhle by větší město pomohlo.

3) Práce. Práce mých snů by se dala sehnat v okolí. A to je stěžejní bod, který určí mou budoucnost, to jestli bude daná pozice v následujících měsících obsazeno mnou nebo jestli to nedopadne.

A teď emocionálně.

Jsem smutný. Nechce se mi opustit svůj rodný region, ale jestli to tak půjde dál, zůstanu tu jak kůl v plotě. Už dva měsíce si lámu hlavu nad tím, jak se tu seznámit s někým novým, ale nenapadá mě nic, čím tomu jít naproti, aby to nevyznělo křečovitě.