Dnes zkusím něco nového. Konkrétně půjde o filmovou kritiku a bude to trochu delší formát, než je zde na blogu běžné.
Zvolil jsem film Valerian a město tisíce planet z roku 2017. Režisérem je Luc Besson a jedná se o koprodukční film. (Francie / Čína / Belgie / Německo / Spojené arabské emiráty / USA)
Jedná se o sci-fi film. Děj je podstatě příběh s tajemstvím, který nám celkem barvitě představuje fikční svět budoucnosti.
Čekal jsem, že film bude opravdu špatný a bude stát pouze na hvězdném obsazení (modelka Cara Delevingne. Laťka tedy byla nastavena nízko a film tedy nakonec předčil mé očekávání.
Budu se snažit film nějak zásadně nespoilovat. Co se týče děje, ten byl celkem jednoduchý. V ději samotném jsem se neztrácel, s čím jsem měl trochu problém, bylo pochopit technologii, kterou postavy užívají. Přišlo mi místy, že technologie je místy příliš okázalá a originální a za cenu toho, že ani nedává moc smysl.
Hlavní postavy jsou major Valerian a seržantka Laureline. Herecký výkon Cary Delevingne hanit nemůžu, ale s castingem jsem měl trochu problém. Jednak mi herci ústřední dvojice přijdou příliš mladí na to, aby hráli vojáky s tak vysokým postavením. A především mi hlavní hrdina příliš nesedí. Valerian má být extrémní sukničkář a Dane DeHaan mi na tuto roli moc nesedí vzhledově, působí na mě příliš chudokrevně. Postava Valeriana mi jinak přijde plochá až do konce filmu a proto ten závěr tak nějak neberu. Co se týče castingu, tak třešničkou na dortu je Rihanna, která se ve filmu také objeví. A je to přesně ta Rihanna, kterou člověk pamatuje z hudebních klipů, takže desátá léta 21. století jako vyšitá.
Z čeho jsem byl ale naprosto nadšený, byly kostýmy a kulisy. Sice byla většina věcí dodělána počítačově, ale film byl vizuálně prostě nádherný. Především planeta Mül, možná za mě nejsnovější fiktivní planeta ve filmu vůbec. Krásu umí tento film komunikovat skvěle, co už je horší, je ošklivost. Přiznám se, že jsem měl trochu problém orientovat se u ošklivých postav, protože na mě působily méně výrazně.
Zabýval jsem myšlenkou, jestli je film klišé nebo ne. Nějaká klišé rozhodně obsahuje. Když se vrátím ke kulisám, tak mi trochu vadilo klišovitě sterilní prostředí mezigalaktického města Alfa. Předpokládám, že pokud by lidstvo podobnou strukturu skutečně vytvořilo, snažilo by se ji koncipovat více naturálně, aby se v ní žilo lépe a přirozeněji. I děj obsahuje nějaká klišé, ale nebudu je vypisovat, abych vám děj nespoiloval.
Film byl pro mě především estetický zážitek. Takže budu zaujatý v mém celkovém hodnocení. (Kulisy a kostýmy mě na filmech berou nejvíce.) Na ČSFD má v současnosti hodnocení 66%, já mu čistě pocitově dávám 73%.