pondělí 28. prosince 2020

Milý deníčku – 4. díl

Milý deníčku,

zrovna se chválím, že nemám hypochondrii. Je možné, že jsem se nakazil koronavirem (byl jsem v kontaktu), ale nemám žádné falešné příznaky. Jak to vím? Nemám totiž žádné příznaky.

To týden zpátky to bylo horší. Měl jsem 6 dní křeče v břiše a místy jsem celkem panikařil, že mi je něco vážnějšího. Bylinkové kapky na volný prodej z lékárny to však vyřešili.

Jsou za mnou vánoční tradice. Vánoční výlet s přáteli, rodinné Vánoce u tety. Jen slučáku jsem se letos vyhnul. Místo hospody byl výlet. Ale zrovna na ten den jsme měli s přáteli jiné plány. Navíc jsem si myslel, že tam bude Ty víš kdo. Sice je mi už nějakou dobu jedno, ale návrať může přijít i nečekaně po dlouhé době. Kdy jsem ho vlastně viděl naposledy? V roce 2017? Asi... 

Blíží se Silvestr. Měli jsme jít v menším počtu na výlet. Ale zrušili jsme to kvůli novým nařízením ještě předtím, než se naskytla ta možnost, že můžu mít koronu. Silvestr mě přivádí k myšlence, že bych stejně asi nikam nešel, ani kdyby rok 2020 byl normální rok. Zlenivěl jsem? Oficiální důvod, že neslavím Silvestr někde mimo domov, je, že se bojím rachejtlí. Je to vážně ten důvod? Nejsem prostě jen už nudnej patron?

Doufejme, že rok 2021 bude rokem, kdy se vše vrátí do normálu...

                                          Zdroj: https://www.pexels.com/

                                          

Krátce – Čekání na první dopis z minulosti

  • Na Silvestra 2018 jsem si napsal dopis do budoucnosti. 
  • Přijít mi má na Silvestra 2020.
  • Je to první takový dopis, co jsem si zatím poslal.
  • Mám to teď v hlavě celkem srovnané, ale stále provádím jakousi myšlenkovou revizi.
  • A vzpomněl jsem si právě na tento dopis, který se stal tak trochu strašákem.
  • Vůbec nevím, co v něm je napsané, ale měl to být jakýsi možný budíček.
  • Zatřese se mnou to, co jsem od sebe dneška očekával dva roky zpátky?

                                         Zdroj: https://www.pexels.com/

neděle 6. prosince 2020

Úzkost z práce (prosinec 2020)

Na stole mi už hezkých pár dnů leží papír, na kterém mám napsané dvě témata na příspěvek sem. Zbytek je počmáraný a rád bych ho vyhodil, jen jsem se ještě doposud nedonutil příspěvky napsat. A nebudu je psát ani teď. Budu se na místo toho věnovat prošlému týdnu a tématu, které v něm bylo výrazné.

Práce a pocit méněcennosti

V práci to byl minulý týden celkem masakr. Hodně úkolů a jeden komplikovaný. Měl jsem nepříjemnou komunikaci se šéfem a daná věc mě celkem dost vykolejila. Kvůli práci pociťuji celý týden nepřetržitou úzkost. Jeden z úkolů se může zkomplikovat v době, kdy budu mít dovolenou. A řešil jsem, jestli úkol raději neřešit i při dovolené. Což jsem nakonec zamítl. Už tak je předěl mezi volným časem a prací dost narušen...

Zároveň mě práce dovedla k myšlence, že jsem celkem ztracen. Má práce není extra složitá. Jiní lidé kolem mě mají mnohem víc zodpovědnosti. A tváří se více v pohodě. Já plaším kvůli drobnostem. Jak bych zvládal pracovní uplatnění, kdybych zrovna neměl štěstí na tuhle práci? Nebo neměl důchod a musel pracovat na plný úvazek? Tyhle myšlenky mě jaksi děsí...

                                           Zdroj: https://www.pexels.com/


Hlavně naškudli

To mě vede k tendenci spořit. Protože pokaždé, když si nejsem jistý prací, zkouším, jak moc se dovedu uskromnit, abych dlouhou dobu vydržel žít z úspor, kdybych dal výpověď.

Vzdělání

A také se dost učím. Štěstí se nevytvoří samo, štěstí se musí jít na proti tím, že má člověk sofistikovanou strategii. Dlouhou dobu jsem se učil hlavně věci, které nemají praktický dopad. Teď jsem začal věnovat nějaký čas studiem systému, ve kterém žijeme. Každý den přečtu článek nebo dva na mesec.cz nebo penize.cz. 

Studium mě uklidňuje, přijdu si po něm méně bezmocný. Ale noční můry ohledně toho, že jsem nedodělal vysokou, mě pronásledují tak jako tak...



středa 18. listopadu 2020

Být příliš gay - žblepty o sexuální orientaci

Nejpodstatnější na tom býti gay je nebýt gay příliš. Protože příliš gayů nemusí gaye, kteří jsou příliš gay.

I když sám sebe považuji za velmi nápadného, spousta lidí mi řekla, že by je vůbec má orientace nenapadla, kdybych jim to neřekl. A většinou mi to říkají heterosexuální cisgender muži a od nich se zrovna tenhle názor váží největší mírou!

Ale setkal sem se i s takovým názorem... Protože jaksi drby... No, když jste mladý homosexuál, žijete na malém městě, všechny vaše rande s muži jsou diskrétní, ale vaši občasnou líbačku s nějakou ženskou na místní diskotéce vidí i Maruna z vedlejší ulice, tak můžete dostat nálepku "předstírá, že je gay, aby byl zajímavý." Přesto tohle bude menšinový názor.

Je tu také skupina jiná. O něco starší muži, kteří si dávají pozor, aby byli co nejvíce maskulinní. A pro ně jste prostě jasnej. Protože nehrajete fotbal, žehlíte si vlasy a zajímavý vás muzikály. Takže pro tyhle pány jste teplej, i kdybyste měli poměr s ženou před jejich očima.

Což mě přivádí k poslední myšlence. Pro spousty gayů je vysněným stavem bisexualita. A hledají sebemenší náznak, že oni jsou alespoň trochu bi. Proč jim to přijde tak cool? Možná právě proto, že jako bisexuálové by se vyhnuli riziku být příliš gay.


                                        Zdroj: https://www.pexels.com/

úterý 17. listopadu 2020

Krátce - Ne všechny sny se splní, protože...

 ...lenost.

  • Před nějakou dobou jsem měl sen. To, že seženu práci, kde budu moci pracovat z domu. A že budu putovat po České republice a vždy v nějakém městě žít třeba půl roku.
  • Proč? Chtěl jsem psát poezii a krátké povídky založené na zkušenosti se středně velkými českými městy.
  • Má práce se přeměnila na práci z domova. A patrně tak budu pracovat i poté, co skončí korona.
  • Půjdu tedy objevovat taje jiných koutů? Už se znám. A tak vím, že k tomu patrně nedojde.
  • Už jsem příliš usedlý...


                                            Zdroj: https://www.pexels.com/

sobota 14. listopadu 2020

Milý deníčku - 3. díl

Milý deníčku,

zdá se, že by vše mělo být zase v pořádku, přesto jsem dnes měl další hypochondrický záchvat. Začínám věřit tomu, že tyhle záchvaty budu mít jednou začas pořád. Že mi ani nemusí nic být a hypochondrie si v mé hlavě stejně něco najde.

Asi by to chtělo zase chodit k psychologovi. Ale ten je ve Velkém městě a tam se jen tak nedostanu. Budu si asi muset pomoci sám. Nechci skončit jako teta. Po rozhovoru s ní jsem došel k tomu, že je psychický upír.

Jedna věc je zvláštní. Jsem dost racionálně založený člověk. Ale když na mě udeří hypochondrie, hledám nějaké celkem ezo věci. Vím, že kdyby mi vážně něco bylo, vyhledám lékaře. Alternativní medicína je více méně pouze placebo. A vážné zdravotní problémy nedovede vyléčit. Ale na hypochondrii? To je asi dobrá...


čtvrtek 29. října 2020

Krátce - Vyčerpaná žíla

Čtení

  • S psaním se mi daří. Věnuji mu poměrně dost času.
  • Naopak čtení je problém.
  • Déle jak půl roku se snažím dočíst knihu, která ani není příliš dlouhá.
  • Vždyť je podzim! Člověk by prostě měl sedět doma ve svetru, pít kávu s dýňovou příchutí a číst.
  • Žíla čtení tu nebyla dlouho. A dřív to byly pořádné žíly!
  • Asi však na ně narazím jen jednou za čas.


                                              Zdroj: https://www.pexels.com/

středa 28. října 2020

Jak dopadla lékařská prohlídka + odvaha

Včera jsem se nedonutil napsat, tak alespoň teď pár vět k mému stavu.

Byl jsem vyšetřen. Taková ta prohlídka, které spousta lidí děsí. A problém s hemeroidy nemám. V dané oblasti jsem v tomhle ohledu v pořádku. Bolest, kterou cítím, je pravděpodobně svalová. Budu potřebovat rehabilitace. Jen se na ně teď nedostanu kvůli koroně.

A teď k mé odvaze. Odhodlal jsem se lékaři přiznat, že jsem gay a zeptal se, jestli můžu, víte co... Něco s někým mít. Naprosto klidně odpověděl, že ano. Jen se zeptal, jestli ty bolesti nemám po styku, což nemám. Jelikož s nikým nic nemám... Jsem rád, že jsem se zeptal. Ale řeknu vám, bylo mi trochu trapně.


pondělí 26. října 2020

Milý deníčku - 2. díl

 Milý deníčku, mám strach...

Zítra jdu po 6 týdnech na kontrolu s hemeroidy. Takže mě dopoledne čeká nepříjemná a trapná prohlídka, na kterou se člověk ještě musí připravit.

1) Mám strach, že mi doktor řekne, že se to nezlepšilo. Je to pravděpodobné, bolest nemizí.

2) Dále se bojím, že mě vynadá, že nadužívám léky případně mi řekne abych je přestal brát. Na léky jsem fixovaný, protože pro mě přeci jen představují jakousi vidinu, že problémy pominou.

3) Mám strach, že mi řekne, že operace je nutná. A navíc na ni budu čekat kvůli situaci, která je ohledně korony.

4) A dále mě takhle kontrola trochu trápí i ze strany sociální fobie. Naskakují mi situace a možné přešlapy. 

Milý deníčku, doufám, že zítřek bude přesto dobrotivý.


                                           Zdroj: https://www.pexels.com/

neděle 25. října 2020

Tvůrčí období

Vždy je zvláštní, když někdo, komu jste dali přečíst svou povídku, poprvé vysloví podivné jméno, které jste dali jedné z postav.

Tvůrčí krize
Před delší dobou jsem měl tvůrčí krizi a zdálo se, že psaní zanechám. Způsobila to povídka, která mi nesedla. Měl jsem plán vytvořit šestidílný soubor a s tvorbou první části jsem byl tak nespokojený, že jsem ztratil vizi a říkal si, že už nikdy nenapíšu nic dobrého.
Jak jsem to překonal? Jednou jsem si náhodně vylosovat pět slov a napsal jsem velmi krátkou povídku s použitím těchto slov. Dal přečíst kamarádovi. Byl z ní nadšený. Publikoval jsem ji na jednom portálu a vzbudila na moje poměry relativní ohlas. Byla to taková lehká improvizace, kdy jsem jen zpracoval frustraci svého každodenního života. A několik lidí se v pocitech, které nesla hlavní postava, poznalo.
Tvůrčí krize byla překonána. Dopsal jsem dokonce povídku, která mě do tvůrčí krize uvedla a pustil se do něčeho dalšího.

Jak to dopadlo z prokletou povídkou?
Nedal jsem ji číst ani kamarádovi, co mi dělá korektury. Poslal jsem ji jen dvěma lidem. První mi řekl, že to není jeho žánr a nedovede posoudit, druhá mi řekla, že se jí to velmi líbilo a měl bych napsat pokračování.
Zatím jsem tento projekt zamrazil. Někde mám ale vypsané náměty dalších dílů. Druhý díl má být divadelní hra inspirovaná částí mé ataky. Zatím však není čas, jsou tu jiné a lákavější náměty.

                                            Zdroj: https://www.pexels.com/


Jak často mě napadá námět na něco nového?
Většinou minimálně jednou denně. Ale je i mnoho dnů, kde mě napadne pět nebo šest námětů. Samozřejmě není čas se tomu věnovat. Zpracovávám pouze vracející se náměty. U takových mě typicky na procházce naskáče hrubá kostra. V tu chvíli je daná věc zpracovatelná a já se do ní můžu pustit. Celkově se však pustím do méně než procenta svých nápadů.

Kde se ve mě bere kreativita?
Neustále zkouším něco nového. Nekoukám na stejné filmy pořád dokola jako spousta lidí. Neustále zkouším něco nového. Na poměry mé generace také hodně čtu a učím se.
Často se mi věci, co jsem do sebe načerpal, zkombinují ve spaní. A navíc před spaním trávím čas tím, že si přehrávám v hlavě vlastní věci. Většinou jsou to však věci vizuální, hlavně oblečení a účesy. Proto je mi líto, že neumím kreslit a tuhle věc nemůžu ventilovat.

Tvůrčí období
Po tvůrčí krizi jsem nějakou dobu psal. Později zlenivěl. Letos v létě jsem začal překonávat svou lenost a od té doby píšu pravidelně. Nepíšu každý den. A během těchto dní ani nijak závratně. Ale píšu každý týden a proto se rozpracované věci přeci jen posouvají. Psaní je pro mne podstatné. Pořád skrytě doufám, že jednoho dne prorazím.

Proč nesdílím něco na blog?
Upřímně, tenhle blog je už dlouhodobě v sestupu čtenosti. Snažil jsem se psát více, aby sem lidé více chodili, ale nedaří se. Rozhodl jsem se tedy psaní prózy spojit se svým pravým jménem. Nebo spíše s pseudonymem, který je k mému pravému jménu přiřaditelný. 
Měl jsem jednu povídku, kterou jsem chtěl dát někam, kde by to bylo ve spojitosti s tímto blogem. Je silně inspirovaná psychózou. Už jsem se chystal ke zveřejnění a založit i účet na jedné stránce. Ale když jsem to po sobě četl, zjistil jsem, že je to velmi naivní. Je to jedna z mých prvních prací a byl jsem s ní tak nespokojen, že jsem se rozhodl ji nepublikovat. 

čtvrtek 15. října 2020

Milý deníčku - 1. díl

Milý deníčku...

právě jsem objevil toto video. Skočilo mi na Youtube jako navrhované. Zkusil jsem tedy tuto relaxaci. No nevím, úplně mi to nesedlo, ale jsem dnes silně rozladěný, tak tomu dám ještě šanci a pustím si ho i další dny. Zároveň jsem si dal do Přehrát později další video. To si pustím zítra. Mělo by to být o tom, co nedělat, když člověk má úzkost ohledně zdraví. Což já rozhodně mám!


                                         Zdroj:https://www.pexels.com/

Měl bych před spaním ještě cvičit cviky z rehabky. Dost to teď flákám. Tak moc, že aby se bolest, co mě k ránu otravuje, zmírnila, musel bych cvičit poctivě každý den minimálně týden. Ale poslední dny nejsem tak disciplinovaný, jako obvykle.

Snad zítra prolomím svou tendenci věci flákat. 

Měj se, Colton!

(15.10.2020)

Jak snáší Colton Indigo podzim 2020?

Nová míza

Začnu zmínkou o tom, co jsem naznačoval a článek jsem odkládal tak dlouho, až to poněkud vyprchalo. A budu velmi stručný. Ve stejné době, jako se mi vrátily zdravotní problémy mě drželo nad vodou to, že jsem objevil nové věci ke studiu a naprosto zapáleně jsem každý den sledoval vzdělávací videa. Nyní  jsem objevil ještě další plejádu videí. Ale můj zápal už není tak upřímný. Možná udělám speciální článek s odkazy.

Zdravotní problémy

Hemeroidy jsou svinstvo. A když jste hypochondr, tak je to ještě horší. Více jak dva měsíce cítím každý den bolest, některé dny i celou dobu, co jsem vzhůru. Hypochondrie se vrací pravidelně a straší mě věci od kontroly u lékaře, přes možný pobyt u v nemocnici až po operaci. Takhle ve zkratce to asi stačí i u této části ve článku.

Jak snáším situaci ohledně korony

Tak a tady se asi rozepíšu...

1) Věc, co mě štve nejvíce jsou dezinformace, bludy a dementní argumenty, proč se vyhýbat opatřením, co sdílí lidé na facebooku. Bohužel se tenhle nešvar týká velké části mé rodiny. 

2) Ano korona existuje, ano je to problém. A že ty neznáš nikoho, kdo to nemá? Tak to je fajn. Já se brzo propracuji k sociální izolaci, jak se víc a víc mých přátel dostává do karantény a někteří jsou prokazatelně pozitivní.

3) Nebojím se. Nebojím se těžkého průběhu, to si nijak nepřipouštím. Mám 7 kilo dole, nekouřím 4 roky, pravidelně cvičím a stravuji se zdravě. Ano, můžu mít i tak těžší průběh, ale bojím se spíš, že to chytím a nakazím tátu, kterému je 60+. Bojím se, že nakazím tetu, kterou navštěvuji, která je v jedné z nejohroženějších skupin. Bojím se, že někdo z rodiny vyrazí protestovat proti rouškám a nakazí babičku, které je 85+. Bojím se o své blízké.

4) Alkohol... Příklad: měl vidět muže, kterého naprosto miluju a zrušil jsem to, protože v jeho práci je nákaza. A první věc, co jsem logicky udělal je, že jsem si otevřel pivo. Když byl lockdown na jaře, krapet jsem se rozpil. Proto se bojím, že když přijde teď znovu, zase se rozpiju.

5) Další věc je stav, co se mi vrací už teď. Něco na způsob bolesti hlavy, ale kombinované s neklidem. Několik dní jsem nebyl venku, protože je tu absolutně hnusně. A k tomuhle hnusnému stavu jsem náchylnější, když jsem delší dobu doma. Bojím se, že bych nemohl týdny vycházet a tomuhle stavu bych byl vystaven každý den.


Takže asi tak.



čtvrtek 24. září 2020

Oblíbené umění

Kdybych byl sexista, řekl bych, že mě umění fasnicuje, protože jsem gay. Ale dost možná mě fascinuje proto, že jsem intelektuál. Teď tedy v rychlosti, co se mi v různých oborech umění líbí.

Architektura: Historicky mě nejvíce brala secese, ale teď mě spíše uchvacuje art deco. Dokážu však ocenit i budovy funckionalistické.

Malířství: Tento typ obrazů se mi líbí od dávna. Jen jsem nevěděl, jak se tomuto směru říká. Pre-rafaelité neboli Pre-Raphaelites. Google it! Najdete nádherné obrazy s krásnými rudovlasými ženami.
Impresionismus na mě také zanechává silný dojem.

                                      Zdroj: https://www.independent.co.uk/


Hudba: Vždy jsem jel hlavně pop, rock a některé směry metalu. Poslední roky jsem však hodně poslouchal indie hudbu. Dominik Zezula je podle mě génius a to jak jeho projekt post-hudba nebo Děti mezi reprákama.

Literatura: Čapek, to je jasná věc. Jinak jsem měl také vždy rád ruské autory 19. století.
Sice si občas přečtu nějakou poezii, ale málo kdy si z ní pamatuji vůbec něco. Přináší mi sice někdy ne úplně plitké pocity. Ale tyto pocity nemají dlouhého trvání, jelikož mi z poezie téměř nic nezůstane v paměti.
Proto jsem vždy považoval prózu a drama jako relevantnější části literatury. Dostojevského Idiot ve mě rezonuje i po 9 měsících poté, co jsem ho dočetl.

Sochařství: Tady přiznám silné slabiny. O sochařství nevím téměř nic a proto v této oblasti nemám nic oblíbeného.

Móda: Ženská móda mi přijde úchvatná v období 1900 - 1950. Co se týče módy pánské, 18. století byl podle mě vrchol mužského oblékání (v úvahu berme oblékání nejvyšší vrstvy).


úterý 22. září 2020

Gayské rady

Rozhodl jsem se, že až budu starý člověk, budu takový ten moudrý typ staříka, co vždy dovede dát radu. To budou takové dědské rady. Jelikož jsem ale zatím mladý, nazvěme tento příspěvek gayské rady.

V tomto příspěvku se podíváme na rady spojené s jídlem a stravováním.

1) Nákup jistých plodin
Nikdy nekupujte avokádo, když je u něj v supermarketu cedulka se slevou. Možná ušetříte, ale koupíte s nejvyšší pravděpodobností avokádo, co je nezralé a nepoživatelné. Vyplatí se koupit ho jindy za plnou cenu, kdy je krásně zralé.
Někde jsem zahlédl něco o tom, že avokádo se dá dozrát v troubě, ale nezkoušel jsem.
Jinak mám také pocit, že to co zde píšu o avokádu platí i o mangu. Zrovna jsem koupil jedno na akci a bylo totálně nezralé a nedobré. 

                                       Zdroj: https://www.rehabilitace.info/


2) Jak zadělat těsto?
Ještě nedávno jsem odmítal dělat těsto, do kterého přijdou kvasnice. A co bylo ještě horší - sušené kvasnice. Jenže přišla karanténa a sušené kvasnice jsou trvanlivé a dají se hromadit na rozdíl od kvasnic čerstvých. 
Kynutí těsta jsem nakonec vychytal. První část mého postupu mi poradila moje sestřenice. Nekoukejte na recept, kdy kvasnice mísí hned s moukou. Udělejte to tak, že kvasnice smícháte s čajovou lžičkou cukru a pak vezmete tekutou část receptu (obvykle voda nebo mléko). Tekutinu ohřejete, aby byla o něco teplejší než jen vlažná a tím směs zalijete. Pak promícháte.
Poté přichází na řadu můj trik. Kvasnice se následně dávají do tepla. Vždy jsem je dával na topení. Ale jednou jsem pekl, když se zrovna netopilo (máme ústřední topení). Co teď? Vzal jsem hlubokou pánev, nalil do ní horkou vodu k kohoutku a do pánve umístil misku, ve které byly kvasnice. S tímto postupem mi kvásek vždy vzešel. Vzešlý kvásek přilijeme do sypké části směsi.

3) Dieta
Včera jsem se vážil. Od Vánoc mám dole 7 kilo. Trochu to je pohybem, trochu stravou. Nedržím žádnou razantní dietu a necvičím příliš. Můj jídelníček obsahuje dost jídel, co mám rád. Jen se vyhýbám absolutnímu junk foodu. Ale nevyřazuji ho úplně.
Hlavní chyba těch, co se marně snaží zhubnout je to, že jdou ze sta na nulu. Vyřadí vše co mají rádi, drží superskvělou dietu. A to týden nebo dva. Pak to nejde dál a vrací se zpět k nezdravému extrému.
Nestravuji se úplně zdravě, ale celkem zdravě. A to dlouhodobě. A kila jsou dole. 
Přiznám se, mám rád brambůrky a gumové medvídky. A cca jednou za dva měsíce si je koupím. A zařadím si je do svého dietního plánu. Malá miska medvídků k snídani, která je jinak plná ovoce a oříšků. A podobně.
Takže abych to shrnul. Žádnou drastickou změnu. Ale jídelníček upravit postupně a lehce. A věci, co máte rádi si zařaďte do svého plánu jednou za čas.

úterý 15. září 2020

Konec burnoutu + lékařské vyšetření

Nevím, kde jsem skončil v posledním větším příspěvku. Ale pokud si dobře pamatuji, byla to doba, kdy jsem prožíval burnout, který pramenil z komlikujících se úkolů v práci a pocitu stárnutí.

Burn out nakonec ustoupil. Možná proto, že jsem začal mít další problémy. A u mě typicky nové problémy vytěsňují ty starší. Co se tedy stalo? Objevila se mi bulka na konečníku. Logicky mě napadlo, že se jedná opět o hemeroidy. Zároveň začala hlodat hypochondrie, že je to něco vážnějšího. Nakoupil jsem si věci v lékárně. Ale ani po třech týdnech samoléčby problémy neustaly. Bulka se trochu zmenšila, ale stále byla tu. Přišly šílené psychické stavy a zároveň pocit, že to přeháním.

                                    Zdroj: https://www.wikihow.com/


Dnes ráno mi to nedalo a volal jsem obvodnímu lékaři. Tam mi řekli, že když se mi to takhle vrací, bude lepší, když mě prohlédne chirurg. Ten je v Malém městě dnes a zítra. Nějak jsem neváhal a zavolal si k chirurgovi, kde mě neobjednali a řekli mi, ať přijdu libovolně v těchto dvou dnech. Na nic jsem nečekal. Volal jsem šéfovi, jestli můžu odejít k lékaři a s tím, že si případný pozdní začátek práce nahradím. Pak jsem si provedl hygienu, kterou strašili ve Švejkovi. Přemýšlel jsem, kolik lidí takováhle věc vůbec napadne. No a běžel jsem na polikliniku. Doktor mě vzal hned. Vynadal mi, že jsem měl přijít ihned, jak se mi bulka udělala, že to je trombóza. Na začátku to šlo vyříznout, teď mě čeká cca 6 týdnů pomalé léčby. Našel také vnitřní hemeroidy. Řekl mi, jaké léky mám brát 3x denně a že za 6 týdnů mám přijít na kontrolu. V případě, že léky problém nevyřeší, mě asi čeká operace, čehož se celkem bojím. 

Hustý fakt na tomto celém je, že od chvíle, kdy jsem vytočil číslo obvoďáka, do chvíle, kdy jsem odcházel z chirurgie vyšetřený uběhlo pouze 30 minut. Koupil jsem léky v lékárně a šel jsem domů. 

Zdlouhavé zdravotní problémy jsou únavné a deprimující. Avšak v následujících dnech budu hledat optimismus, který prý na léčení se pomáhá.

Poznámka: Tenhle článek měl mít ještě část "Nová míza." Aby nebyl příliš dlouhý, objeví se zde tato část v následujících dnech.


pátek 21. srpna 2020

Krátce - Co mě aktuálně irituje (srpen 2020)

  • Nebudu chodit na navazující kurz do jazykovky ve Velkém městě.
  • Protože budu v Malém městě chodit na rehabilitace se zády.
  • Jo ty záda, to mě hodně štve.
  • Protože jestli rehabka nepomůže, budu muset k neurologovi.
  • Taky mě irituje, že oboje moje pochodové boty jsou v dezolátním stavu.
  • Byl jsem ve sportu a nenašel jsem žádné, který by mi vyhovovaly.
  • A hlavně mě irituje, že po pochodu ty záda bolí ještě víc!

středa 19. srpna 2020

Krátce - Jak jsem přestal kupovat paruky

Colton a paruky
  • Objevil jsem Aliexpress. Dost věcí se tam dá sehnat opravdu levně. 
  • Začal jsem objednávat paruky. K parukám mám vztah od dětství. 
  • Ale spíš se bude jednat o věc budoucnosti. Muži často plešatí... A já nechci nosit pleš. 
  • Každý rok jsem chtěl na Ali koupit jednu paruku, abych měl ve stáří sbírku.
  • Jenže kvalita je taková, že jsem s tím přestal. 
  • Až to bude nutné, utratím větší sumu za opravdu kvalitní paruku. 
  • Lepší pár kvalitních kousků než větší počet nepoužitelných šuntů.

pondělí 17. srpna 2020

Krátce - Coltonovy vzdušné zámky v létě 2020

Co jsou mé současné sny?

1) uzavřít registrované partnerství

2) s konkrétním člověkem

3) v extravagantním oblečení

4) bez veřejného obřadu, zato s oslavou otevřenou i lidem bez pozvánky

5) na konkrétním místě - chata na vyhlídce nad Zlostí

6) udělat něco netradičního - házet kytkou s tím, že chytat budou svobodní pánové

7) a místo dortu mít sushi dort

                                            Zdroj: https://www.sushimi.cz/

Vím... Jdou na mě hnízdící reflexy!


sobota 15. srpna 2020

Krátce - Poslední svatba

A máme tu první ze série krátkých příspěvků.

Nedávno se ženil další kamarád ze střední:

1) Obřad byl v pohodě. Obřad pro mě bývá nejvíce stresující. Protože po něm se gratuluje novomanželům.
Nevěstu jsem nepolíbil na tvář, netroufl jsem si.

2) Pak přišla radost, že to nejvíce stresující je za mnou a těšil jsem se na večer s tím, že se budu socializovat.

3) Party byla slabší, než jsem čekal. Naše skupinka si byla vesmírem sama pro sebe.

4) Při odchodu jsem si troufl vlepit nevěstě pusu na tvář. A tak jsem domů odcházel pyšný, že jsem zvládl sociálně těžší úkon.

PS: Kratší příspěvek se mi nepovedl.

čtvrtek 13. srpna 2020

5 let blogu

 Ano je to tak, blogu bylo pět let. A to dokonce už 27. července. Kombinace vyhoření a věnování se jiným aktivitám mi nedovolila napsat k tomu krátký komentář dříve. Tak se k danému výročí vyjádřím alespoň teď.

Splnil blog má očekávání?

Krátká odpověď: ani ne...

Dlouhá odpověď: Blog jsem zakládal z toho důvodu, abych našel nějakou možnost se vyjádřit. A vypsal jsem se tady ze spousty různých pocitů. Přesto se necítím,co se strany blogu týče, dostatečně naplněný. Doufal jsem, že blog bude mít vyšší sledovanost a dostane se mi větší zpětné vazby. Jeden čas čtenost silně stoupala. Začínal jsem mít pocit, že to je ono, má chvilka slávy. Věnoval jsem blogu více energie a v té době jsem dost psal. Nějakou dobu mi vyšší čtenost vydržela. Z ničeho nic se to však zase zlomilo zpět a to mě demotivovalo.

Budoucnost tohoto blogu

Se současnou četností psaní spokojený nejsem. Mám v plánu psát více. Ale přiznávám, že tenhle blog pro mě není můj prioritní projekt. Obávám se, že z něj více nedostanu. Alespoň ne při tématu, kterému jsem se věnoval doposud. Dnes jsem zvažoval paralelní blog. K tomu se možná v budoucnu skutečně dostanu. Jen nevím, zda budu publikovat pod jménem Colton Indigo nebo pod jménem, pod kterým zveřejňuji prózu.Věc se má tak, že jsem ochotný své prozaické jméno případně odtajnit k svému občanskému jménu, zatímco jméno Colton Indigo ne. Zamýšlím se tedy, jestli bych se k novému blogu chtěl eventuálně někdy přihlásit.

Nápad na závěr

Sám čtu několik blogů a mám rád krátké příspěvky. Přemýšlím, že tu experimentálně zkusím vždy hodit něco velmi krátkého. Tak se občas mrkněte, třeba tu něco přistane :-).

pondělí 13. července 2020

Jak mi dovolená dodala sebevědomí

V tomto článku se budu věnovat dovolené, která proběhla před několika týdny. Předtím, než jsme s kamarádem vyrazili na cestu, jsem byl značně nervózní. Proč? To se dozvíte v tomto příspěvku.


Obvyklé dovolené

Na dovolené obvykle jezdím s kamarády, kteří zařizují vše podstatné. Už se stalo, že jsem vymyslel cíl výletu, který se realizoval. Často jsem našel i některé spoje, ale nikdy jsem neorganizoval celý výlet. A nikdy jsem nezařizoval pobyt v hotelu. Historicky jsem akorát objednával ubytování v kempu, ale to také nebyl výlet, který bych organizoval celý.

Tento výlet

A pak přišlo to, že jsem se s jedním kamarádem, se kterým jsem byl na dovolené v minulosti celkem jen jednou a to ve větší skupině, domluvil, že pojedeme někam na výlet. Klasicky jsem připravil prezentaci. Byly zde tři varianty, kam by se mohlo jet. Měl jsem to propracované. Od spojů, přes ubytování, až k restauracím a programu.
Když si kamarád prezentaci prohlédl, hlasovali jsme. U každé možnosti se hodnotily různé aspekty výletu. Právě například cesta a nebo také atraktivita lokality. Nakonec zvítězilo místo s nejhorší dostupností. Ve všem ostatní zbylé dvě varianty převyšovalo.

Organizace

Tak, měli jsme místo a datum. Hned jsem napsal šéfovi, zda bych si mohl vzít dovolenou. Byl sice večer, ale nechal jsem puštěný pracovní mail. Šéf odpověděl rychle, takže jsem věděl, že na dovolenou si můžu vzít volno.
Dva dny na to jsem objednal hotel. Byl jsem celkem paranoidní, protože pro závaznou rezervaci to chtělo číslo platební karty. Ale nakonec, když mě jeden kamarád ujistil, že je to bezpečné, jsem hotel rezervoval.
Lístky na vlak jsem zařizoval až den před výletem. Ještě, že tak, protože kamarád někam odjel a připojil se až na půli cesty během cesty tam. Lístky jsem kupoval přes ČD body, ale i ty by byla škoda vyplítvat.
Sbalil jsem celkem rychle a také jsem vytiskl harmonogram výletu, který jsem připravil. Také jsem si uložil na Mapách.cz důležité cesty, které jsme měli v plánu absolvovat pěšky včetně jednoho delšího výletu.

Výlet samotný

Výlet začal. Nějaké menší komplikace tu byly, ale náhle jsem oplýval překvapivou sebejistotou. Ne vše šlo podle harmonogramu, ale ukázalo se, že dovedu plánovat i za běhu. Výlet se vydařil. Sice ke konci jsem byl už unavený a sebejistota lehce poklesla, přesto jsem měl radost. To, že jsem zorganizoval celý výlet, který organizačně nebyl úplně lehký, mi dodalo pocit nezávislosti.
Radost z výletu mě dokonce na několik dní dostala z pracovního vyhoření a následující dny v práci jsem fungoval zase optimisticky. Vyhoření se pak ale vrátilo, ale na to se zas podíváme v dalším příspěvku.




                                    Zdroj: https://www.10wallpaper.com/

čtvrtek 2. července 2020

Snaha být jiný

Jak jsem psal už mnohokrát... Mám spoustu specifických myšlenkových konceptů a procesů. A jak se zdá, v tom, že se odlišuji, si značně libuji.

Některé odlišnosti začínají vznikat uměle. Jen proto, že mám dobrý pocit z hledání vlastní cesty.
Proč se to však nyní děje ve větší míře?


Mám na to dvě teorie.

1) Jsem dost ovlivněn tím, co sleduji na internetu a před nějakou tou dobou jsem si povšiml, je jistá úroveň podivnosti je nyní v módě. Být "quirky" je tak trochu šik.
Přesto si myslím, že tohle není hlavní důvod.

2) Dost věcí jsem v životě zjednodušil. Celkově nejsem tak výstřední, jako jsem byl kdysi. Když to sečtu a podtrhnu, zařadil jsem se do davu více než kdy předtím. A patrně se děsím toho, že bych měl být naprosto generický. V důsledku toho si hledám jiné cesty jak se odlišit. Ale jsou to většinou cesty, které nejsou tolik pobuřující.


Druhá teorie mi přijde pravděpodobnější. Ještě však nechci zapomenout na to, že mě více než když předtím zajímá umění a umělci jako osobnosti. To, že je někdo výrazně jiný než ostatní a zároveň je daná odlišnost pozitivní, to mě fascinuje a možná i podporuje v tom, abych hledal vlastní cestu.

sobota 27. června 2020

Colton vs. BetaColton

Lidé se mění. A já obzvlášť. Za některé změny jsem rád, jiné jsou spíš na obtíž. Podívejme se tedy nyní na to, co nyní postrádám, ale co mé minulé já mělo. Coltona minulosti nazvěme BetaColton. Pro představu berte v úvahu 14 - 17 let věku.

Co mělo mé staré já a co mi teď chybí:

1)  Absence strachu a úzkosti
Jo... Velkou část puberty jsem se nebál téměř ničeho. Jednak si člověk všechny hrozby neuvědomuje. Ale i pokud ano, připadá si stejně tak nějak nezničitelný. Ví, že by se mohlo stát něco špatného, ale "to se teď neděje, tak proč se stresovat". Patrně se ani nikdy nic špatného nestane, že ano...

Poznámka: Když se pak v pozdějších letech stala spousta špatných věcí, člověk si řekne, že můžou přijít další... A tak se zrodí úzkost. Štěstí není totiž jisté a je třeba být pořád v pozoru!

2)  Dobrodružnější duch
To s tím tak nějak souvisí. Proč v klidu sedět doma v únoru večer, když člověk může jít s kamarádem přespávat na posed 15 kilometrů od domova a domů dojít nad ránem?

Poznámka: Jo, teď mám prostě rád svoje pohodlí.

3) Metabolismus

Tenhle bod stačí popsat ve stručnosti: Byly časy, kdy člověk mohl sníst velký balíček chipsů a vypít dva litry limonády každý pátek a na jeho postavě se to neprojevilo.

Poznámka: My co bereme antipsychotika obvykle pláčeme nad ztrátou metabolismu o to víc.

4) Oblak tajemství nad světem

V době, kdy jsem toho věděl o okolí a světě méně, bylo vše tajuplné. Spousta míst jen kousek za městem byla ještě neprozkoumaná a zahalená mlhou tajuplna. V průběhu času začal být svět až tak trochu nuda, jak o něm člověk ví víc a víc.

5) Přirozenější vystupování nebo alespoň nevnímání vlastní ulítlosti

Byl jsem podivný teenager. (A jsem podivný dospělý.) Svoji ulítlost jsem ale tak moc nevnímal. A proto má komunikace byla místy snad i přirozenější. Teď jsem ze všeho tak vystresovaný, že se chovám dost roztržitě. Připadám si prostě jak vyoranej hraboš.

6) BetaColtonův svět

Ne že by byly BetaColtonovy představy a svět lepší, než to, co prožívám teď.  Ale vše bylo zásadně jiné. Bylo by proto zajímavé prožít chvíli vlastních myšlenek minulosti dnes, už jen pro tu možnost porovnat.


A to je tedy pro tento příspěvek vše. Zvažuji, o čem budu psát příště. Přijde mi, že zrovna prožívám moment, kdy se některé mé myšlenkové vzorce opět mění a zdá se mi, že snad aktualizuji sám sebe na dospělejší a zodpovědnější verzi. Ale jak podat některé mé nové myšlenky a přístupy zatím nevím.

středa 17. června 2020

Druhá polovina jara 2020

Ahoj všichni,
odmlčel jsem se, jak už tak nějak mívám ve zvyku... Tak se teď mrkněme, jak můj život pokračoval v druhé polovině jara 2020.

Vzdušné zámky
Tak nějak přemýšlím o tom, jaké by to bylo najít si partnera a koupit dům na vesnici. Vlastně... Jsem zamilovaný do kluka z vesnice a já povaleč městský jsem ochoten opustil pohodlí města a jít žít na vesnici.
To se ale patrně nestane. Ale romantizování usedlého života je teď v mém životě dost silné téma.

Přemýšlení z procházky
Řekl jsem, že se to nestane. Moc bych chtěl, aby se to stalo. Ale když si to vezmu z opačné strany a měl bych si představit, že bych já měl otočit a skončil bych s některým z mých ctitelů, kterého nemiluji... No, to fakt nechci. Tak nemůžu čekat, že o točí ten, do kterého jsem zamilovaný já.

Chtělo by to se odprostit
A to odproštění už tak nějak probíhá. Ale nejde to směrem "tak potkám někoho dalšího." Jde to směrem "zůstanu úplně sám." A víte co, už mě to ani neděsí. Příjemná představa to zrovna není, ale může se to stát. Musím se pro sichr naučit více věcí řešit sám, aby pro mě zakotvení v přístavu věčného singlu nebylo devastující.

Překonávání
Jedna věc, co se děje celkem často je, že jsem začal sám chodit na mikrovýlety. Překonávám svou sociální fobii a jakousi elementární nesamostatnost a k výletům občas využiji i hromadnou dopravu. 
Další věcí je, že jsem se rozhodl projít všechny staré trasy mého oblíbeného pochodu. Pochod organizuje jeden z mých kamarádů a všechny trasy za posledních deset let jsou dostupné na netu. 

Vyhoření
Už asi měsíc mi není dobře. Celkem se děsím práce, protože úkoly se mi teď nějak více komplikují. A říkám si, jestli tahle práce má vlastně smysl. Nebo jestli má smysl můj životní styl. 
Zde však další mé moudro. Když chcete svůj život změnit, není dobré ho celý náhle zbourat. Mám půl úvazek a tedy celkem i volný čas. A je dobré hledat své další směřování, zatímco na účtu každý měsíc přistane výplata.

Takže asi tak. Mám v hlavě nápad na další článek. Tak snad tu brzy přistane ještě něco dalšího.

úterý 5. května 2020

Konec naší generace - teorie duben 2020

Název tohohle článku působí trochu jako clickbait. Nebojte však, název článku bude naplněn.

Změna symbolů v naší mysli

Úvaha, kterou vám později v tomto článku nastíním je z části opřená o rozhovor, který jsem vedl s mým dobrým kamarádem, který je psychiatr. Bavili jsem se o tom, jak se v průběhu času mění u lidí obsah jejich psychózy.
Jak se lidská společnost vyvíjí, objevují se nové a nové technologie. Náš svět je tedy jiný než ten, který znali generace dávno před námi. Máme smartphony a počítače a celý svět je propojen pomocí internetu. Je tedy logické, že se objevily i bludy, které se týkají těchto technologií. To byla první věc, co mě inspirovala pro jednu z mých teorií.

Teorie obnovené hudby
Máte to taky jako já? Když objevíte skvělou píseň, jedete ji v nekonečné smyčce stále dokola než se vám ohraje? Pokud ano, znáte také to, jak se náboj některých písní po čase třeba částečně obnoví a jsou znovu poslouchatelné? Pokud ne, pokuste si to alespoň představit. To bude dalším stavebním kamenem toho, co chci v tomto příspěvku říct.

Konec naší generace
A teď k tomu hlavnímu. Tématem tohohle článku má být především smrt. Budeme ji dávat do kontextu s předešlými dvěma částmi článku. A berme v úvahu tento předpoklad: Věřme, že po smrti něco je, nějaký jiný svět. Jaký? To si dosaďte sami, pro účely tohoto článku to není podstatné. Chci se zamyslet hlavně nad tím, jak probíhá přechod do tohoto světa. Jak vypadá mezistav po tom, co tenhle svět opustíte, ale v tom dalším ještě nejste.
Konkrétně, napadlo mě, že i tenhle přechod se může generaci od generace vyvíjet a brát v úvahu to, co nás obklopovalo. Většinu z nás obklopuje hudba. 
Moje představa, o kterou jsem se chtěl v tomto příspěvku podělit je následující: Představte si, že jste zemřeli a jste někde na půli cesty. Jste usazeni k počítači a pouštíte například Youtube. Objeví se tu ultimátní playlist sestavený jen pro vás. Obsahuje chronologicky seřazené písně, které vás kdy nejvíc učarovali. To ale není všechno. Oposlouchanost těch písní je vymazána a z písní máte pocit jako v bodě, kdy vám dávaly nejvíc. Propadáte nádhernému mrazivému stavu, který vás nakonec vyšle do toho dalšího světa, co na vás čeká.

Ano, to je můj současný pohled na smrt. Celkem vážně věřím tomu, že tohle je jedna z možností, jak to bude vypadat. Proč se bát vlastní smrti? Ta přeci není vůbec tak děsivá, jak se může na první pohled zdát.

pondělí 4. května 2020

Vzpomínka - Jak málo stačí k bludům

Psychóza není binární. Není to tak, že by byla pouze ataka a naopak stav, kdy je člověk bez příznaků. Jsou zde i stavy na půli cesty a na jeden takový se dnes spolu podíváme.

Všude samé symboly
Pokud se pamatuji, byl to prvák na vysoké škole. Ataku jsem měl v dubnu téhož roku a přesto jsem v září začal studovat vysokou. Prvák na vysoké znamenal pro mě stejně jako pro spoustu dalších lidí z menších měst první větší setkání s životem ve velkoměstě.
Ve stavu mírně změněného vědomí jsem poznával nové město, ve kterém jsem viděl spoustu symbolů. Především na billboardech a v nápisech na zdi jsem spatřoval jistá znamení. Tyto znamení měli vést podle mě k něčemu, jako změna reality. Ano tahle myšlenka neskončila s atakou...

                                   Zdroj: https://www.egypttoursportal.com/

Cesta na večeři
A teď ke vzpomínce, o které jsem chtěl primárně psát. Jel jsem ze školy do menzy, která je vzdálená celkem daleko. V hromadné dopravě jsem spatřil scénu, která mi přišla divná. Vypadalo to, jako by se setkali dva revizoři a navzájem si ukázali odznak. Nikoho dalšího nekontrolovali. Přišlo mi to jako jistá konspirace!
Pak jsem na zdi jedné zastávky zpozoroval epický nasprejovaný nápis. Přesně si nevzpomenu co to bylo, ale dám sem alespoň něco, co na mě působí pocitově podobně: "Nebraň se zítřkům!"

V menze
Dojel jsem k menze a šel si objednat. Chtěl jsem si vzít ještě jedno jídlo navíc s sebou, abych měl další den na koleji oběd. Byly zde dva typy krabiček na jídlo. Černá a bílá. Obsluhující s méně zkušenostmi se ptala druhé, do jaké z dvou krabiček má jídlo zabalit. Ta odpověděla "No do bílé přeci, copak nevidíš, že pán je blonďák." Tahle věta byla nesmyslná zvláště proto, že jsem v té době měl dost tmavé vlasy.

Proč jsem v tom viděl symbol?
Tou dobou jsem však zvažoval, že se obarvím na blond. Tahle nesmyslná věta mě přiměla uvažovat bludně. Napadlo mě například, jestli obsluhující neviděla alternativní realitu, kde už jsem se na blond obarvil.
Takovýchto drobností, co mě přiměly k nějaké bludné úvaze, bylo více. Dlouho jsem si však nevzpomněl na nic konkrétního.

úterý 28. dubna 2020

Konec března a duben 2020

Na měsíc jsem se odmlčel a tak vám nyní dlužím shrnutí.

Hypochondrie a zdravotní stav
Po nějaké době se snížila bolest beder. S tím vymizela i bolest privátních partií. Patrně to bylo skutečně od toho. Uklidnil jsem se a hypochondrie už se příliš nevracela. Mé zdraví není úplně ok. Pravidelně cvičím, ale přesto nejsem v nejlepší kondici. Ani ten problém s hemeroidy neodezněl stoprocentně. 
Abych si své zdravotní problémy vyřešil, budu muset komplexně změnit životní styl. Asi nestačí čtyřicet minut pohybu denně, ale bude potřeba cvičit v řádu hodin. 
To mi připomíná, že bych mohl napsat článek, ve kterém vám nasdílím nějaká videa, podle kterých cvičím.

Práce
Vždycky jsem chtěl home office. Teď ho mám delší dobu a zjišťuji, že to není moc věc pro mě. V práci jsem byl spokojenější, když jsem chodil do kanceláře. Jednak to obsahovalo více mezilidského kontaktu a jak zjišťuji během koronaéry, jsem ještě více společenský, než jsem si myslel. 
Druhá věc je, že člověk měl nějaký předěl. Když byl v práci stres, většinou z člověka spadl po opuštění kanceláře. Tahle dělící linka je u home office bohužel do jisté míry setřená.
Ale jsem rád, že práci zatím mám, i když mám snížený plat. Kladu si otázku, jestli tuhle situaci naše firma vlastně ustojí. Informací mám pouze poskrovnu. 

Společenský život v době koronaviru
Jak jsem psal, zjišťuji, že společnost jiných lidí potřebuji více, než jsem si prve myslel. Setkání tváří tvář jsem však dost omezil. Jen jednou týdně jdu na procházku s někým z přátel. 
Zbytek komunikace s lidmi probíhá pomocí videohovorů. Několikrát týdně hrajeme deskové hru přes Skype. Dokonce jsem na začátku karantény objednal další hry, kde stačí, že hra je fyzicky u jednoho člověka, který obstará veškerou nutnou manipulaci.

Žíly
Během karantény tu byly různé žíly. Nejprve žíla studia jazyků, pak žíla pečení a vaření. Po ní dlouhá žíla obecnějšího vzdělávání se. 
Jaká je však aktuální žíla? Zdá se, že žíla psaní. Jsem za to rád. Konečně zas pravidelně pracuji na rozdělané próze.

                            Zdroj: https://writingandrhetoric1150.wordpress.com/

A to je aktuální info k mému životu. Doufám, že už brzy se vše vrátí do přirozenějších kolejí.

neděle 26. dubna 2020

Karanténa a pití

S příchodem karantény jsem velmi rychle přešel do módu, kdy jsem si říkal, že vyšší pití alkoholu je v pořádku, protože je pro něj důvod. Zároveň jsem navýšil pití nápojů obsahujících kofein nad svou normu. 
Jak často a jak moc jsem pil?
Pil jsem většinou každý třetí den. Někdy více. Množství však bylo únosné. Nejčastější množství byly dvě piva nebo dva drinky, kde každý obsahoval panáka vodky. Žádná hrozná míra, ale alkohol se začínal stávat z příležitostné věci věcí velmi běžnou.
Co se týče čaje a kávy, dohromady jsem dal cca 6 šálků denně.

                                   Zdroj: https://www.smithsonianmag.com/

Jak jsem na tom dnes
Řekl jsem si, že pít tak často není ok a začal jsem oddalovat dny, kdy se znovu napiji. Současně jsem v bodě, kdy piji jednou týdne a to v sobotu s někým z mých přátel. Typické množství jsou 2 piva ale někdy to je krapet víc. Včera jsme se s kámošem pili zrovna víc, ale to je výjimka. Piji většinou jen do nálady. Včera jsme po dlouhé době pili do opilosti. A ta taky nebyla zas tak vysoká.
Co se týče čaje a kávy, mám teď hranici dohromady max 4 šálků za den a to dost poctivě dodržuji.

Co chci ještě omezit
Sladká pití! To je další bod, na který se chci zaměřit. Ale znáte to, někdy voda žízeň nezažene a tak člověk sáhne po sklenici limonády. 
Co se týče životního stylu, musím se celkem dost hlídat, abych žil relativně zdravě. S blbou náladou je snadné sklouznout do méně optimálních kolejí.

neděle 22. března 2020

Relaps hypochondrie

Jsem pod tlakem, ale to jsme všichni... A jak jsem naznačoval, bolí mě mužské partie. Ta bolest trvá tři týdny a mám pocit, že na mě doléhá více než koronavirová krize. I když je dost možné, že právě koronavirová krize je silnou proměnnou v této bolesti.

Je to další věc, o které se špatně píše, protože je choulostivá. Ale pojďme si celou věc rozebrat. Rozhodl jsem se s danou věcí nejít k doktorovi a chci vám objasnit proč.

Den, kdy to bolet začalo
V den, kdy se bolest objevila, jsem byl psychicky rozladěný a chtěl jsem se uklidnit filmem nějaké buddhistické země. A měl jsem to štěstí, že jsem narazil na film, kde jeden z mnichů měl rakovinu této oblasti. 
Musíte uznat, že tohle je podezřelé. Mám sice za to, že bolest se slabě projevovala už před filmem, ale teď bych za to ruku do ohně nedal. 
Dva dny na to jsem byl u psychologa a zmiňoval jsem, že mě tenhle film rozrušil, protože mě ta oblast pobolívá. Ale i kdyby mě toto místo skutečně bolelo už předtím, mohla to být jen nějaká drobnost a film převedl skutečnou krátkodobou bolest na dlouhodobou psychosomatickou.

Citlivé partie
Hypotéza, že jde o hypochondrii je ve hře už od začátku. Právě proto tato oblast. Protože se o ní špatně hovoří, tudíž se o to víc bojím, že bych zde měl problémy. Proto se podle mě hypochondrie objevila tady.

Logické vysvětlení
Déle jak týden jsem o bolesti vůbec nemluvil. Poté, co to nepřestalo, jsem se odhodlal o problému mluvit a konzultoval jsem to s kamarádem, který je lékař. Poté, co jsem mu vše popsal, říkal, že by mohlo jít o bedra, která mám prokazatelně v nepořádku. Jsou s choulostivými partiemi propojeny.
O tom měl být celý jeden článek, ale vše zatím odbudu v tomto odstavci. Při první atace hypochondrie jsem zašel k obvodnímu lékaři. Řešil jsem i starší věci, jako je bolest zad. Následně jsem byl na vyšetření u fyzioterapeutky, která mi řekla, že nemám úplně v pořádku bedra a šíji. Svalstvo tam mám velmi zkrácené. Měl jsem chodit na rehabilitace, které padly z důvodu současné krize.
Tak vidíte, zde je jasná souvislost. Partie mají inervaci v bedrech, které mě bolí dlouhodobě a dokonce mi zdravotnice jejich problém potvrdila.

Proč by to nemělo být nic vážného
Kamarád mi poslal návod, jak si provést samo vyšetření této oblasti. Prohmatem jsem nenarazil na nic podezřelého. Necelý měsíc před tím jsem navíc byl na krevních testech, kde se sledovali i rakovinové markery a jsem podle nich v pořádku.

Kontext
Je třeba také tyto problémy dát do kontextu období. Nejenže mám tyto problémy v době, kdy jsme všichni pod tlakem, zároveň je to čtvrtá věc, kvůli které jsem měl záchvat hypochondrie. Minulou sobotu jsem byl například přesvědčený, že mám koronavirus. Měl jsem objektivně nějaké příznaky a pohyboval jsem se kousek od místa, kde bylo podezření na nákazu. Bylo to patrně jen nachlazení.

Závěr
Tohle všechno je třeba vzít v úvahu. Zrekapitulujme si to. 1) Viděl jsem film, kde daný člověk měl nemoc daného místa a to mě zneklidnilo. 2) Mám hypochondrickou minulost a hypochondrie u mě během posledního měsíce proběhla několikrát. 3) Jsem pod tlakem v důsledku současné krize, což může působit i na hypochondrii. 5) Bolesti mají logickou vazbu na bedra, které mám v nepořádku. 6) Prohmat ani nedávné testy krve neprokázali žádný problém.

Co s tím budu dělat?
Lékaře kvůli těmto problémům zatím hledat nebudu. Budu pravidelně cvičit protahovací cviky na bedra, protože to je i jinak problém, který musím řešit. Zároveň se pokusím uklidnit se. Jednak budu používat pravidelněji chlorprothixen. Ale pokusím se zapojit i autogenní trénink a práci s dechem.

úterý 17. března 2020

Úzkost? Trapas, který se mi nevrací...

A nyní dříve avizovaná historka. Vytáhl jsem ji pro odlehčení a nebude mě líčit v příliš dobré světle.

                                          Zdroj: http://theconversation.com/

Jak jsem psal dříve. Posledního půl roku se mi vrací trapné situace a polije mne u toho vždy dost silná úzkost. Včera jsem si vzpomněl na tuto věc a řekl jsem si, že je zvláštní, že tahle věc se mi nevrací. Bylo by to dokonce legitimnější. Trapasy v atace, to je prostě nemoc... Ale během oslavy mých dvacátých narozenin jsem byl přeci stabilizovaný.

Party
Oslava mých dvacátých narozenin probíhala u nás na zahradě. Přišlo celkem dost lidí a snad každý, kdo přišel mi daroval lahev alkoholu. Já sám připravil lahví několik. Všechny tyto lahve se otevřely a vypily, takže pro představu je vám jasné, že to byla "party hard".
Pilo se a pilo a já začal být jaksi chtivý. Na oslavě byl také člověk, ke kterému jsem vždy choval negativní vztah. Ale dost odůvodněně se o něm spekulovalo, že je bisexuál. Nevím, jestli jsem vám říkal své motto, pro připomenutí zde: "nepřítel taky rád". 
Všichni jsem byli opilí, ale já obzvlášť. Separoval jsem se od zbytku s tímto člověkem na terase a začal mu dělat návrhy. No jo, říkal jsem, že mě tohle nebude líčit v příliš dobré světle... 
To vše by nebylo zas tak trapné, tohle asi znáte sami. Ale mě napadlo říci dalšímu kamarádovi, aby ho podnítil k činu. On byl do celé věci zasvěcený a kdysi mi totiž tvrdil, že muž, kterému jsem dělal návrhy mu jednou prohlásil, že by se mnou měl poměr, ale bojí se, že by se to rozneslo.
Tahle informace mohla být vymyšlená, kdo ví, dnes už je to jedno.
Všem v chatě bylo jasné, o co se pokouším, přesto mi při vzpomínání není trapně. Mohl jsem mít v sobě snad i lahev tvrdého alkoholu. A ostatní pili také hodně.

Konec oslavy
Oslava skončila, vydali jsme se všichni domů. Doprovázel jsem svého kamaráda Willa k jeho domu, že sedneme na lavičku a budeme si ještě povídat. Will prohlásil "Pojďme se bavit o něčem hlubokomyslném." Sotva větu dořekl, začal zvracet. Když mu bylo lépe šel domů a já se také vydal ke svému domovu.

Proč jsem vytáhl takhle osobní historku?
Důvodů je více. Za prvé jsem chtěl ukázat, jak moje mysl funguje náhodně. Kdejaká blbost mě v mysli straší do teď a je to jen zanedbatelné faux pas. Mé chování v této vzpomínce mi je naprosto jedno, i když jiný by se propadl hanbou.
Za druhé jsem chtěl odlehčit své psaní, protože jsem teď psal neustále jen o současné situaci.
Za třetí jsem měl pocit, že tu o sobě píšu spíš jen kladně. Řekl jsem si, že trochu nabourám svůj obraz, abych jako bloger působil více reálněji. Toť vše.

V dohledné době vytáhnu další historku z minulosti. Budu se v ní po nějaké době věnovat své psychóze, konkrétně se podíváme do doby mezi mou druhou a třetí atakou.

Můj pohled na koronavirus - Zachovat styl?

Včera byl můj první den na home office. Do práce jsem vždy nosil nápadité outfity. Přemýšlel jsem tedy nad tím oblékat se dobře i v době, kdy sedím doma u počítače. Ráno jsem si umyl hlavu, natočil si vlasy, vzal si lepší tričko a na něj přidal výrazný doplněk.
Bohužel jsem na sobě musel mít tepláky. Jak to říci slušně. Už asi 5 dní mám mužské bolesti. Jelikož jsem hypochondr, je celá tahle bolest nepříjemná, ale setkal jsem s ní nespočetněkrát a také ve větší míře, takže vím, že to bude ok. Asi to bude hlavně tím, že u domácího PC mám tendenci dávat nohu přes nohu. A doma jsem teď nezvykle dlouhou dobu.

Jinak bedlivě sleduji, jak se lidi krizi přizpůsobují a hledají řešení. Táta si třeba šil roušku do autobusu. Byl neskutečně sprostý, jelikož náš šicí stroj je závadový. Já si složil šátek se dvěma gumičkami a budu tak chodit i s odpadem nebo na půdu pověsit prádlo.

Jeden kamarád zůstal v karanténě u přítelkyně a dnes po práci máme hrát po Skypu stolní hru. Vymyslel jsem, jak to udělat, když u hry budu fyzicky jenom já. S tím, že budu hru osluhovat pouze já a na druhé straně budou improvizovat s tužkou a papíry, bude hra stále hratelná. Jedná se o hru "Tipni si!", kterou jsem dostal k Vánocům a velmi jsem si ji oblíbil.

Tohle je k aktuální situace zatím všechno. Dnes by se měl ještě na blogu objevit jeden historkový článek, kde se přiznám k mému nepěknému chování na oslavě mých dvacátých narozenin. 

pondělí 16. března 2020

Můj pohled na koronavirus - Karanténa

Jako i jiné věci, člověk tak nějak tušil, co nás čeká. To, že přijde karanténa, jsem si myslel už v sobotu večer. Všichni už víme, že se tahle předtucha naplnila, tak se pojďme podívat na tom, jak jsem tuhle věc dopředu a po zavedení vnímal.

Asi to bude
V sobotu večer jsme možnost karantény řešili s přáteli. Věděli jsme, že je to velmi pravděpodobné. Ale nijak to na nás nedoléhalo.
Když druhý den napsali na internetu vyjádření premiéra, že karanténa asi bude, nějak to na mě padlo. Dokonce jsem začal trochu brečet a nalil jsem si panáka vodky. Nechtěl jsem včera pít a dlouho jsem překonával tohle nutkání. Ve výsledku jsem měl za celý den již zmiňovaný malý panák vodky a dva větší smíchané s mangovým džusem.

Poslední procházka 
Ozval se mi kamarád, jestli nepůjdeme na poslední procházku před karanténou. Souhlasil jsem a dal jsem návrh navštívit Příšeří. Pro ty, co si nepamatují toto místo, zde článek: http://zdivocelamysl.blogspot.com/2019/01/coltons-creek-priseri.html.
Kamarád byl z výběru nadšený. Když jsme se pak sešli, říkal, že jestli někam dát poslední procházku, tak právě sem.
Začali jsem řešit možný konec světa, máme o tom takovou teorii. Šli jsme kolem amplionu městského rozhlasu a řešili jsem, jestli po cestě z pátky z něj neuslyšíme něco zajímavého.
Rokovali jsme o současné situace a o tom, co nás čeká v následujících měsících. 
Místy jsme prohazovali zasněné věty o tom, že se vše opravdu změní v konec světa, ale bude to skvělá věc, protože nastane svět lepší. Bavili jsem se o tom, že abychom současnou situaci vyhodnotili tak, že se naplňuje proroctví, stačilo by, kdyby tu zrovna na kole projela moje nebo jeho středoškolská láska.

                                          Zdroj: https://www.bevegt.de/

Pokračování odpoledne
Po procházce jsem jel s tátou do zdejšího supermarketu pro několik věcí, které nám chyběly i přes velké zásoby. Pohled na některé prázdné regály byl děsivý, zatím jsem se s tím nesetkal. Pak jsme navštívili tetu. Zřejmě ji teď nějakou dobu kvůli karanténě neuvidím. 
Doma pak na mě vše nějak padlo a dal jsem si první z dvou dříve zmiňovaných míchaných drinků. Jednání vlády začalo a člověk čekal na výsledky. Děsil jsem se představy, že z bytu vůbec nevylezu. Nakupovat bude táta, jelikož je to pro nás praktičtější. Hlavně proto, že nemám řidičák a musel bych do obchodu pěšky. Chvílemi jsem si říkal, že třeba klec nespadne. 
Najednou byla doba kdy jdu spát, bylo mi jasné, že bych mohl na výsledek čekat ještě hodiny. 

Ráno
Tušil jsem, že to bude další z těch rán, kdy se zase probudíte do více omezeného světa. K ránu mě budily divoké sny, karanténa se mi stále vtírala do spánku. Vstal jsem jako i předešlé dny dříve. Když jsem si pustil zprávy, byl titulek hlavní zprávy o tom, že některá města jsou v karanténě. Chvíli jsem měl naději, že plošná karanténa není a spadají do ní jen některá města. Po rozkliknutí jsem se však dočetl, že klec skutečně spadla.
Jediné z čeho mám radost je to, že pokud chápu správně pravidla, můžeme jet s tátou odpoledne na zahradu. Alespoň nějaký únik z bytu!
Teď jsem tak nějak klidnější. Je to těžká doba a my musíme být silní. Tyhle pravidla mají nějaký smysl. Ono zase bude dobře. Držme se!

Čas na blogování

Ahoj všichni. Možná jste si všimli, že se opět zvýšila má aktivita zde blogu. Tenhle blog byl vždy psaný více ve chvílích krize. A nemusím nikomu připomínat, že v pořádné krizi jsme právě my všichni. V následujících dnech budu sledovat, jestli se zvyšuje čtenost blogu. Poslední dobou byla čtenost nízká.
I když se počet zobrazení nezvýší, předpokládám, že nový příspěvek zde bude minimálně jednou za dva dny.
V případě, že by se počet zhlédnutí tohoto blogu zvýšilo, budu zvažovat, zda celý blog na nějakou dobu neuchopit konceptuálně jinak a nevěnovat se i jiným tématům, než doposud. Je to tedy o tom, jak často sem budete chodit.

                                          Zdroj: https://www.impactbnd.com/

Každopádně... Colton Indigo teď bude blogovat více než kdy jindy.

neděle 15. března 2020

Můj pohled na koronavirus - Snažím se nezbláznit

Celý týden se situace neustále zhoršovala. Jediná věc mě držela nad vodou byl sobotní výlet.
Měl jsem plány na týdny do předu. Věci padaly jedna po druhé. Zrušené přednášky, večerní škola, prezenční výkon povolání. Hospody jen do osmi. Jediné, co tu ještě bylo byl sobotní výlet.

Původní plán a jeho narušení
Mělo nás jít původně celkem dost. Plány byl zopakovat jeden výlet z roku 2015. Končit se mělo v lokální pivovaru v nedalekém městě. Lidé začali odpadávat. Jedna kamarádka s námi odmítla jet kvůli strachu z použití hromadné dopravy.
Ráno před výletem jsem se probudil v 4:55 kvůli bolestem, které jsou u mě časté. Sedl jsem si k počítači a dozvěděl jsem se dříve než většina, že byly zavřeny hospody. Chtěl jsem pak ještě dospat, ale z rozrušení jsem už neusnul.

Výlet
Na výlet jsem tedy jel dost nevyspalý a vystresovaný. Vzal jsem lahev vodky a kvůli tomu, že jsem nachlazený, tři plastové kelímky, abych nikoho nenakazil. Na výlet jsme totiž zbyli jen tři. Přesto jsem chtěl jet. Navíc jel kamarád, kterého jsem neviděl dva měsíce.
Výlet málem padl hned na začátku, jelikož další kamarád zapomněl klíče a z výletu měl v plánu jet rovnou do Velkého města. Nakonec jsme stihli pro klíče dojet autem. 
Dojeli jsme na místo a dali se do pochodování. Několikrát jsem utrousil, že jestli jsou v pivovaru dostatečně podnikaví, přejdou na okénkový prodej.
Celkem často jsem kontroloval zprávy, což mi mí přátelé vytýkali. Najednou jsem začal jásat tak moc, že si kluci mysleli, že celá situace byl jen test a vše se vrátilo do normálu. Bohužel ne. Zmiňovaný pivovar hodil na facebook, že bude otevřený okénkový prodej.

Zaslíbené pivo
Došli jsem tedy do cílové destinace. To, že si dáme pivo bylo jasné. Fungovalo to takhle: dveře do pivovaru byly zatarasené stolem. Okno do pivovaru bylo otevřeno naprosto minimálně, aby byla slyšet servírka uvnitř. Na okně byla vyvěšená nabídka a ven protažen platební terminál. Platba pouze kartou. Buď točené pivo v pet lahvi nebo lahvové. Nebylo možné použít vlastní nádobu. Poté, co jste si objednali, donesla obsluha vaši objednávku na stůl ve dveřích a poté, co ustoupila, jste si objednávku převzali. V podobném módu fungovala i místní cukrárna. Popíjejících lidí tady bylo požehnaně. Někteří praktikovali ruský styl a pivo zakoupené v místní večerce popíjeli hned před ní.

Večer
Jeden kamarád odjel do Velkého města rovnou z výletu. S dalším jsme se vrátili do Malého města. Rozešli jsme se domů. Večer se však tento kamarád stavil spolu s Willem. Hráli jsme jednu stolní hru a rokovali o tom, jak asi bude vypadat život v Česku v následujících dnech. Bavili jsme o možnosti celé země v karanténě. V době, kdy píšu tenhle článek čekám, jak dopadne jednání a jestli bude karanténa vyhlášena. Podle mě bude na 80%.

sobota 14. března 2020

Můj pohled na koronavirus - Jak jsem propadl panice

Nesoustředěnost
Z celé situace jsem si neustále dělal srandu. Vše se tak nějak změnilo ve chvíli, kdy jsem v práci dokončil všechny pracovní úkoly a šéf už další nezadal. 
To je v mojí práci běžná věc. Většinou se po dokončení povinností vzdělávám, čtu povinnou četbu nebo koukám na filmy. No jo, ale to náhle nešlo. Přestal jsem se naprosto soustředit a jediné co jsem dělal, bylo to, že jsem neustále aktualizovat zprávy na Seznamu a četl, jak se situace vyvíjí.
Vznikla u mě obsese. Ale panika to ještě nebyla.

Jak teda začala ta panika?
Ve čtvrtek ráno začalo jednání vlády. Mělo trvat od devíti do desíti a pak měla být tisková konference. Čekal jsem a aktualizoval jsem zprávy. Jenže, najednou byla jedna hodina a pořád nic. Mezitím se jeden z mých kolegů psychicky dekompenzoval kvůli práci a napsal dost nepřiměřený dopis naší nadřízené. A tohle taky nepřidá.
Cca dvacet minut po druhé oznámili, že od 14:00 platí na území České republiky nouzový stav. Začal jsem číst výčet omezení. Nebyl jsem schopný přečíst celý článek. Vypadalo to, že se snad začnu klepat. Panika byla tady.
Pokusil jsem se ještě zavolat šéfovi, jestli nemám vzít raději služební mobil do Malého města, ale nedovolala jsem se. Skončil jsem v práci a vydal se na byt.

Návrat do Malého města
Naobědval jsem se, umyl nádobí a pobalil věci. Pak jsem se vydal na vlak. Měl jsem trochu strach, zda bude cesta v pořádku. V hlavě jsem pořád měl, že třeba omezí hromadnou dopravu. MHD byla prázdnější než obvykle. Většina studentů prchla z Velkého města hned po uzavření vysokých škol.
Dojel jsem do Malého města, trochu se uklidnil a čtvrtek skončil.
V pátek jsme jeli nakoupit nějaké zásoby. Nic extrémního a navíc nakupujeme postupně.
A pak ta hlavní věc. Psal mi šéf. V případě, že jsem v Malém městě, nemám se už vracet do kanceláře a mám až do odvolání home office.
Z tohohle mám celkem radost, raději bych případně zůstal zavřený tady než ve Velkém městě. Náš maloměstský byt je větší, má pračku (velkoměstský ne) a plně zařízenou kuchyni. Mám tu navíc větší zásoby nezbytných věcí. Jen budu muset používat osobní telefon a s e-mailem bude trochu problém. To, jak se mi bude pracovat z domu zjistím v pondělí.

Následovat bude článek o sobotě 14. března. Objeví se zde snad brzy.

středa 11. března 2020

Můj pohled na koronavirus - Zásoby

Začalo to pro nás nevinně. Někde v Číně se objevila nová nemoc. Ale Čína, je daleko, tak se nás to netýká, že jo...
Pak se to objevilo v Itálii a Novinky.cz nás zásobovaly fotkami vykoupených regálů. Tak jsme i my začali křečkovat trvanlivý žrádlo. Po zprávách z Austrálie se k naší obsesi přidalo ještě hromadění hajzláku...

Colton a zásoby
Když jsem postřehl zprávy o tom, že v Itálii jsou některá celá města v karanténě a že lidé dělají zásoby, rozhodl jsem se udělat něco se stavem travanlivého jídla na bytě ve Velkém městě. Měl jsem vlastně jen plechovku fazolí a jednu porci rýže, nějakou instatní kaši, pár sušenek, oříšku a dál nic.
Vyhodnotil jsem, že tohle je zásoba potravin cca na den nebo dva. A to je jaksi málo. Rozhodl jsem se nakoupit. Ale samozřejmě to nepřehánět.
Koupil jsem velký pytlík celozrných těstovin, dvě plechovky tuňáka, dva balíčky tmavé rýže, dvě lahve instantní omáčky, balíček mražené zeleniny. Zásoba tak na 5 dní. 
Rozhodl jsem se, že zásoby budu zvyšovat až ve chvíli, kdy se situace zhorší. No a mám pocit, že se vše zhoršilo včera. Dnes jsem pořídil na byt o 8 rolí hajzláče víc, než tu běžně máme a koupil si balíček čočky a dvě balení Rio Mare, které bylo zrovna na akci.  
Je přirozené udělat si zásoby. Ale je potřeba to dělat postupně a nevybrakovat celej regál tak, že se nedostane na nikoho dalšího. 
Nějaké rezervní zásoby bychom měli mít doma vždy. Ale připomenu těm z vás, co panikaří jednu věc. I kdyby jsme skončili v karanténě, nenechají vás umřít hlady. Někdo, kdo je zdravý, vám nakoupí, nechá to za dveřmi, zazvoní a vy si to, až odejde, vyzvednete. 

                                        Zdroj: http://tacticalintelligence.net/

Další zásoby
Mám ještě v plánu pořídit 12 lahví obyčejné vody. Tohle je starý dům a výpadky vody jsou tu velmi časté. 
Potraviny ještě navýším o instatní kaše. Čekám, až budou na akci. Je to jídlo, které jím velmi často, takže nebude problém sníst velké množství kaší dřív, než projdou.

Jedna podstatná věc. Pořídil jsem větší množství zápalek. Sporák je totiž na plyn a bez sirek nemám možnost si uvařit.

Na závěr
Títmto příspěvkem nechci vyvolávat paniku. A nechci vás hnát, abyste šli koupit 200 ruliček hajzláku, 20 kilo rýže nebo hromadili mouku, i když koláč znáte jenom z cukrárny. Na druhou stranu je naprosto přirozené nějaké zásoby si udělat. To, kde je hranice zdravé opatrnosti a patologie, je diskutabilní. Jedno je jisté, nákup půl tuny trvanlivých potravin normální není.

středa 26. února 2020

Finance

Důchod
Dopadlo to! Důchod mi zůstal stejně vysoký. Minulý pátek jsem si tedy náležitě oddechl. Stejně jako spousta dalších lidí s psychózou, jsem na invalidním důchodu závislý. 
Sice chodím do práce, ale vzhledem k tomu, že je to pouze půl úvazek, samotný pracovní výdělek mi nestačí. Navíc se důchody koncem minulého roku zvyšovaly a celkem jsem si tedy polepšil.

Práce
A ještě druhá dobrá zpráva ohledně mých financí. V práci jsem dostal nepatrně přidáno. Nedávno jsem počítal inflaci a s nově zvýšeným platem jsem si polepšil asi pouze o 300 Kč oproti době, kdy jsem nastupoval. (očištěno o inflaci) 
Takže není co závidět, stále nejsem bohatý člověk. Kdybych sečetl své veškeré příjmy, do průměrné mzdy bych měl opravdu velmi daleko. 

Výhled
Přesto se mi daří něco ušetřit. Jsem v tomhle dost paranoidní. Beru tohle období jako dobré období a bojím se, že nemusí trvat věčně. Odkládám tedy svou spotřebu a utrácím celkem málo. 
Například má nemoc se může vrátit, následkem čehož můžu přijít o zaměstnání a budu mít k dispozici jen invalidní důchod. A může se to stát v době, kdy se v důsledku důchodové krize důchody značně sníží. 


                                                   
                                  Zdroj: https://www.moneymunchkids.com/


Článek zakončeme finanční radou, kterou dávám každému. Ohledně zdravých financí je základní věcí mít dostatečnou finanční rezervu. A to minimálně sumu, která odpovídá třem vašim měsíčním příjmům. Na tuto rezervu se sahá pouze v případě, že už není jiná možnost. Je určena pro situace typu výpadek příjmu nebo porouchání NEZBYTNÉ věci - například lednice či pračky.

neděle 23. února 2020

Zdraví - Co jsem řešil s obvodním lékařem

Celý víkend neustále odkládám to, že napíšu tenhle článek. Konečně jsem se donutil a jsem tu, abych shrnul současné informace o mém životě. Zamýšlený článek jsem se nakonec rozhodl rozdělit a v tomto příspěvku se tedy budu věnovat pouze zdraví a návštěvě obvodního lékaře.

Zdraví

1. Hemeroidy
Jak už víte, měl jsem podezření na hemeroidy a plašil jsem ohledně toho, že je to rakovina. Rozhodl jsem se tedy jít k obvodnímu lékaři a svěřit se mu se všemi zdravotními problémy. I s těmi, které jsem ignoroval roky.
Při prohlídce lékař dva hemeroidy skutečně našel. Předepsal mi lék na křečové žíly, který se na tyto obtíže běžně užívá a domluvili jsme se, že i nadále budu užívat krém a čípky z lékárny.
Bolest při sezení začala postupně polevovat a dnes je první den, kdy jsem necítil žádnou bolest. Jak budou přípravky docházet, budu je vysazovat. Třeba to už půjde bez nich. Lék na křečové žíly budu užívat nejdéle a to ještě následující tři týdny.

2. Krevní testy
Aby se vyloučil můj strach, že jde o něco vážnějšího, dostal jsem žádanku na krevní testy. Testy však budou rozsáhlejší. Žádanka byla vyspaná s ohledem na padání vlasů a také mi zkontrolují játra, jelikož užívám léky. Na testech jsem byl tento pátek a zítra si zavolám ohledně výsledků. Buď sem nebo na facebook vám pak hodím info, zda je vše v pořádku.

3. Bolest zad
Záda mě bolí déle než tři roky. Sdělil jsem to tedy obvodnímu lékaři a dostal jsem poukaz k fyzioterapeutovi. V březnu jsem objednaný na prohlídku fyzioterapeutkou, která následně navrhne řešení.

4. Očkování
Také jsem se ptal na to, jestli se nějaké očkování přeočkovává v dospělosti. Prý jen tetanus a ten mám přeočkovaný relativně nedávno. Také jsem se ptal na očkování ohledně klíšťové encefalitidy. Měl jsem s sebou naštěstí dostatečnou hotovost, takže jsem hned dostal první dávku. Druhou dostanu na přelomu března a dubna, takže až začne rizikové období, budu už chráněný. Spousta lidí ohledně očkování plaší, i když je to často založeno na bludech a pseudoinformacích. Vedlejší účinky u mě byly nulové.

                                          Zdroj: https://www.nbcnews.com/

5. Vitamíny
Dostal jsem předpis na vitamín B12. V dohledné době budu chodit na injekce. To kvůli těm padajícím vlasům, třeba to pomůže.

A to je tedy v kostce shrnutí toho, co jsem nedávno řešil s obvodním lékařem. Cítím se celkem klidný a dodalo mi to dávku nové energie. 

středa 12. února 2020

Hemeroidy nebo rakovina? Šílený boj s hychondrií!

Předmluva: O věcech, o kterých budu mluvit se mi nehovoří lehce. Je to choulostivé téma a při psaní tohoto příspěvku se budu cítit maximálně trapně. Domnívám se ale, že o podobných věcech by se mělo hovořit. Jsem proti tabuizaci problémů obecně, to pak z nich činí pro lidi ještě větší problémy, když to přijde.


Upozornění: Tenhle článek bude velmi explicitní. Pokud jste slabší povahy, nečtěte ho.


Jak to začalo
V neděli druhého února se začalo nepohodlně sedět. Nejprve jsem si říkal, že jsem prostě jen "přesezený." Už to mě ale trochu vynervovalo. Říkal jsem si, že zbytečně panikařím a že to přejde do dvou dní a já si oddychnu. Jenže to nepřešlo. Naopak se to začalo zhoršovat a ze sezení se začalo stávat peklo. Neustálý pocit tlaku při sezení. Byl to spíš tlak než bolest.
Logicky mě napadlo, že půjde o hemeroidy. Ale už hned z kraje zde byl paralelní hlásek.

Hypochondrie v plném proudu
Co mi říkal můj hypochondrický hlásek? Že je to rakovina! Tak a teď přejdeme k té hodně trapné části článku. Ale chci to napsat... Chci podat pohled na mysl hypochondrika v jejím plném hnusu.
Nejenže mi hypochondrický hlásek našeptával, že to je rakovina. Hned mi začal vykreslovat dva šílené scénáře. Ten jeden, že skončím s vývodem. Ten druhý, že skončím inkontinentní. Dvě děsivé a představy, které se mi do mysli místy derou celých tech čtrnáct dní. A je to pro mě tak děsivá představa, že jsem hned začal pomýšlet na možnost sebevraždy, kdyby tento scénář nastal.
To je můj odvěký přístup. Již oddávna si říkám, že bych volil raději smrt než narušení tělesné integrity. V tomto článku nechci nabádat nikoho, koho postihlo nějaké neštěstí ke stejným myšlenkám, jaké mám já. Ale jak jsem říkal, tohle bude autentické. Vlastně neautentičtější článek, co jsem zatím napsal.

Jak týden pokračoval
Psychiatrička mi kdysi radila, abych v případeh záchvatu hypochondrie užívat pravidelně léky na úkost. Během pracovního týdne jsem tedy byl na cca 3 rivotrilech denně, případně jsem si vzal chloprothixen.
Děsil jsem se návštěvy lékaře. Nechtěl jsem řešit tak choulostivé téma. Jelikož jsem ale nedovedl o věci vůbec nemluvit, radil jsem se s několika blízkými lidmi.
Cca ve čtvrtek se ve mě něco zlomilo a rozhodl jsem se, že v pátek zajdu k lékaři. Večer jsem však zjistil, že zrovna tento pátek má můj obvoďák v Malém městě dovolenou. Na další pátek mám zase jiné plány.
Nějak jsem se však uklidnil a bylo mi psychicky zase dobře. V sobotu jsem poslal tátu do lékárny pro čípky. Přinesl dubovou kůru a krém. Měl jsem zrpvu pocit, že krém funguje, ale ne. Stále jsem však zůstával celkem v klidu.
K lékaři stejně potřebuji jít a časem k němu půjdu. Říkal jsem si, že se do té doby vše zlepší a třeba se vyhnu nepříjemnému vyšetření.

Začátek tohoto týdne
Nelepšilo se to. A kamarád mi doporučil čípky, že mast je k ničemu. Čípky jsem si koupil cestou z práce. Zprvu z nich byl divný pocit, jako že to vše celkem horší. Pak ale bolest na chvíli ustoupila.
Myslel jsem, že to je ono. Konec problémů. Když jsem si dnes odpoledne 11.2. po šlofíku sedl k počítaři a bolest se vrátila v plné síle, začal jsem panikařit. Otevřel si stránky o rakovině, kde psali, že případně to většinou končí dobře. Přesto jsem však propadl v další silný záchvat hypochondrie.
Zrovna jsem byl na cestě do města, nechtělo se mi rušit rezervaci v restauraci a volat kamarádům, že tnepřijdu. Před restaurací jsem to už nemohl vydržet a vytáhli z batohu rivotril a jeden si dal.
Začal jsem kalkulovat. Napadla mě i možnost návtěvy krizového centra.
Běheme večeře najel rivotril a já se uklidnil, přesto mě ale napadlo napsat šéfovi a požádat ho o neplacené volno ve středu a čtvrtek s tím, že bych jel domů a ihned navštívil obvoďáka a případně psychiatra.

Dnešní ráno
Probudil jsem se v lepším psychickém stavu. Když teď cítím u počítače, tlak necítím, ale to je tím, že jsem si při spaní odpočinul od sezení. Šéf mi napsal, ať si případně vezmu dovolenou. Tím podpořil mou antipatii k němu, která v poslední době i tak narostla kvůli jeho neprofesionálnímu chování. Dovolené mám kvůli lékařům velmi málo a kdybych si ji zval teď, tak se v létě nikam nepodívám.
Jelikož mi je lépe, zajdu k obvoďákovi patrně v pátek. Když půjdu brzy, snad to nenaruší mé plány.
Dnes tedy nejspíš půjdu normálně do práce.
Mimochodem, našel jsem si psychologa a shodou okolností jdu k němu za chvíli, tak snad mi pomůže.